" الهام علی اف " گفت‌: جمهوری آذربایجان، ترکیه و ایران در مورد اجرای طرح‌های حمل‌ونقل در منطقه موضع مشترکی دارند.

رییس جمهوری آذربایجان طی سخنانی در چهاردهمین نشست سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) با اشاره به آزادسازی سرزمین‌های اشغالی این کشور در قره باغ، افزود: ما اکنون به  فکر آینده هستیم و برای برقراری صلح و ثبات در منطقه مذاکرات را در باره اجرای پروژه های حمل و نقل با  مشارکت بسیاری از کشورها آغاز کردیم.

 وی با تاکید بر این که جمهوری آذربایجان، ترکیه و ایران در رابطه با اجرای طرح‌های حمل و نقل در منطقه موضع مشترکی دارند، گفت: ارمنستان اگر موضع سازنده در پیش بگیرد می‌تواند از این فرایند بهره مند شود. 

 رییس جمهوری آذربایجان به کریدور جدید حمل ونقل ایجاد شده در منطقه پس از پایان جنگ در قره باغ که موجب برقراری ارتباط مستقیم میان جمهوری خودمختار نخجوان و دیگر مناطق جمهوری آذربایجان می‌شود، اشاره کرد و افزود: راه اندازی این کریدور فرصت‌های جدیدی در حوزه حمل و نقل در منطقه ایجاد می‌کند و کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی را برای بهره‌مند شدن از این کریدور دعوت می‌کنیم.   

علی اف مشارکت فعال جمهوری آذربایجان در توسعه کریدورهای حمل و نقل منطقه‌ای در منطقه از جمله شمال – جنوب، شمال –غرب و شرق –غرب را مورد اشاره قرار داد و کشورش را یکی از مراکز حمل و نقل قابل اعتماد در منطقه دانست.

چهاردهمین نشست سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) با شعار “همکاری اقتصادی منطقه ای در دوران پساکرونا” امروز (‌پنجشنبه ) با حضور سران ۱۰ کشور عضو  برگزار شد.

در این نشست مجازی، سران کشورهای ایران، پاکستان، افغانستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان و تاجیکستان به میزبانی اسلام آباد به عنوان رییس سیزدهمین نشست سران اکو، شرکت داشتند.

این نشست با سخنرانی مقام ارشد پاکستانی به عنوان رییس دوره ای نشست قبلی آغاز و با انتخاب ترکیه به عنوان رییس چهاردهمین نشست سران و سخنرانی رجب طیب اردوغان و همچنین هادی سلیمان پور دبیر کل اکو ادامه یافت.

پس از آن نیز دستور کار نشست برای تصویب به بحث گذاشته شد و روسای هر یک از کشورهای عضو و همچنین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران سخنرانی کردند و در پایان اجلاس، منشور مرکز تحقیقات اکو با حضور سفرای کشورهای عضو و “میکائیل جباراف” وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان، در باکو به امضاء رسید.

جواد مهاجری رایزن اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو به نیابت و نمایندگی از سفیر  کشورمان در مراسم امضای منشور مرکز تحقیقات اکو، حضور یافت.