مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه نسبت به فشار برخی از نمایندگان برای سدسازی در حوزه دریاچه ارومیه هشدار داد و گفت: سدسازی می‌تواند دوباره مسیر دریاچه را به سمت خشک شدن هموار کند.

مسعود تجریشی در دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی از اقدامات انجام یافته برای احیای این دریاچه، گزارشی ارائه کرد و گفت: صحبت‌های برخی نمایندگان نسبت به شروع پروژه‌های سدسازی در اطراف دریاچه ارومیه، بسیاری را نسبت به خشکی آن نگران کرده است، سدهایی که به گفته برخی کارشناسان می‌توانند سد راه آب ورودی به این دریاچه نیمه‌جان شوند و مسیر آن را از سمت احیا به نابودی تغییر دهند.

وی ادامه داد: استفاده فزاینده و بی‌رویه از منابع آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه و بی‌توجهی به نیاز زیست‌محیطی دریاچه ارومیه، عامل اصلی بروز بحران بوده و تحقق احیای پایدار دریاچه ارومیه در گرو مدیریت برداشت از منابع آب تجدیدپذیر حوضه است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در سال ۸۷ و ۸۹ شبیه همین بارندگی که دو سال پیش برای حال دریاچه مثمرثمر گشت را شاهد بودیم، در یکی از آن سال‌ها تراز دریاچه هیچ تغییری نکرد و حتی در سال ۸۹ ارتفاع دریاچه ۱۲ سانت کاهش هم نشان داد.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: پس نمی‌توان اقدمات موثر ستاد احیا دریاچه ارومیه را در سال‌های اخیر در وضعیت فعلی و عدم هدردرفت آب باران نادیده گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های اول فعالیت ستاد، صحبت‌های دلسردکننده‌ای به گوش می‌رسید، عده‌ای صحبت از رها کردن دریاچه می‌کردند و اقدمات ستاد احیا را غیر قابل اجرا و بدون نتیجه می‌دانستند، با این حال این ستاد با توجه به وعده‌ی رئیس جمهور مبنی بر احیای دریاچه، کار خود را آغاز و تا به امروز اقدامات موفقی در جهت این هدف به نتیجه رساند.

وی با بیان اینکه در ۱۰ سال اخیر یک دریاچه در دنیا سراغ نداریم که در چنین فرصت کوتاهی به نتایج کنونی ما در احیای دریاچه ارومیه رسیده باشد، گفت: بسیاری از آنها از  10الی ۲۰ سال قبل فرایند احیای خود را آغاز کرده‌اند، ولی ما در فرایند احیاء از همه پیشی گرفته‌ایم.

تجریشی ابراز امیدواری کرد پروژه‌های سازه‌ای ستاد احیا تا انتهای اردبیهشت و خرداد به پایان برسند و بدین ترتیب دولت بعدی با سنگینی پروژه‌ها مواجه نخواهد بود.

وی با بیان اینکه تا حد زیادی طرح‌های سردهنه سازی، اصلاح و بازسازی دریچه‌ها و آبگیرهای رودخانه‌های حوضه آبریز دریاچه به اتمام رسیده است، گفت: بنابر وعده‌ی مسئولان استانی، تصفیه خانه تبریز و تصفیه خانه ارومیه نیز تا اواسط خرداد سال آینده افتتاح می‌شود.

وی افزود: تا پنج سال آینده باید دریاچه را به تراز اکولوژیک برسانیم و بر جلوگیری از هدررفت آب از بخش کشاورزی متمرکز شویم.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه یادآور شد: ۳۷۷ میلیون مترمکعب آب در سدهایی که آب کشاورزی را تامین می‌کردند، صرفه جویی شده و تولیدات کشاورزی در پایاب این سدها ۱۵ تا ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه طی پنج سال آینده باید حدود ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب در حوزه دریاچه صرفه جویی شود، گفت: یکی از راه‌ها برای رسیدن به این هدف، در سایه برنامه ریزی در حوزه کشاورزی امکان پذیر خواهد بود.