"الهام علی اف" رییس جمهوری آذربایجان مجموع ذخایر گاز طبیعی تایید شده این کشور را 2.6 تریلیون متر مکعب اعلام کرد .

علی اف طی سخنانی در هفتمین اجلاس آنلاین شورای مشورتی دالان  گازی جنوب شامل انتقال گاز طبیعی جمهوری آذربایجان به اروپا ، افزود : گاز طبیعی جمهوری آذربایجان منبع جدید و قابل اعتماد و درازمدت برای اروپا می باشد چرا که ذخایر گازی تایید شده کشورمان ۲٫۶ تریلیون متر مکعب است و بنا به گزارش های جدید رسیده حجم آن در آینده می تواند بیشتر از این رقم باشد .

 رییس جمهوری آذربایجان با اشاره به وجود ذخایر گازی قابل توجه در سه میدان ” آذری – چراغ – گونشلی ” در دریای خزر گفت که فعالیت  های خود در راستای منابع انرژی در این دریا ادامه می دهیم .

  علی اف تصریح  کرد : در حال حاضر در رابطه با چند میدان گازی جدید در دریای خزر که در مرحله کارهای اکتشافی و بهره برداری هستند ، چشم اندازهای امیدوار کننده ای وجود دارد که میدان  ” بابک ” با ذخایر گازی ۴۰۰ میلیارد متر مکعب ، میدان “آبشرون” با ذخایر گازی ۳۵۰ میلیارد متر مکعب و نیز میدان ” امید ” با ذخایر گازی ۲۰۰ میلیارد متر مکعب از جمله  این منابع انرژی در خزر به شمار می روند .

  به گفته وی در حال حاضر چند میدان جدید دیگر نیز در دریای خزر در مرحله اکتشافی می باشد .

  رییس جمهوری آذربایجان راه اندازی دالان گازی جنوب و آغاز انتقال گاز طبیعی این کشور از طریق این دالان به اروپا را برای جمهوری آذربایجان طرحی مهم عنوان کرد .

  جمهوری آذربایجان در اواخر سال گذشته میلادی آغاز انتقال گاز طبیعی میدان ” شاهدنیز ” این کشور در دریای خزر از طریق دالان گازی جنوب به اروپا را اعلام کرد .

  طرح راه اندازی  دالان گازی جنوب شامل خطوط لوله قفقاز جنوبی در خاک جمهوری آذربایجان و گرجستان ، ترانس انادولی ( تاناپ ) در خاک ترکیه و ترانس آدریاتیک ( تاپ )  در خاک یونان ، بستر دریای آدریاتیک و  خاک ایتالیا در چند سال اخیر اجرا و در اواخر سال گذشته به پایان رسید .

  به گفته رییس جمهوری آذربایجان راه اندازی این دالان گازی سه هزار و ۵۰۰ کیلومتری و نیز توسعه میدان گازی “شاهدنیز ” در خزر ۳۳ میلیارد دلار هزینه دربر داشته است .

 هفتمین اجلاس آنلاین شورای مشورتی دالان  گازی جنوب روز گذشته ( پنجشنبه ) برای بررسی فعالیت آتی این دالان گازی با حضور مسوولان و نمایندگان نهادهای انرژی ۱۸ کشور از جمله آمریکا ، انگلیس ، آلبانی ، بلغارستان ، بوسنی و هرزگوین ، گرجستان ، کرواسی ، ایتالیا، مجارستان ، مونته نگرو ، رومانی ، صربستان ، ترکیه ، ترکمنستان ، یونان و مقدونیه شمالی و  نیز برخی شرکت های نفتی و نهادهای بین المللی مالی برگزار شد .

  “پرویز شاهبازاف ” وزیر انرژی جمهوری آذربایجان در این اجلاس اعلام کرد که این کشور برنامه ریزی کرده است در سال جاری میلادی ۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به اروپا ، ۸ میلیارد متر مکعب به ترکیه و نیز یک میلیارد متر مکعب به گرجستان صادر کند .