مین زدایی و پاکسازی سرزمینهای آزاد شده از مهمات عمل نکرده در قره‌باغ از عمده معضلات جمهوری آذربایجان در راستای احیا و اجرای پروژه های عمرانی و اقتصادی در این سرزمین‌ به شمار می‌رود .

مین زدایی و پاکسازی سرزمینهای آزاد شده از مهمات عمل نکرده در قره‌باغ از عمده معضلات جمهوری آذربایجان در راستای احیا و اجرای پروژه های عمرانی و اقتصادی در این سرزمین‌ به شمار می‌رود .

 جمهوری آذربایجان در حال حاضر در همکاری با برخی کشورها از جمله  ترکیه و روسیه در راستای پاکسازی مین در قره باغ فعالیت گستردهای را آغاز کرده است و اخیرا  برخی کشورهای دیگر  آمادگی ارایه کمک های خود به دولت باکو در این زمینه را اعلام کردند.

مقامات دولت باکو می گویند؛ نیروهای ارمنستان که در ۳۰ سال گذشته سرزمینهای جمهوری آذربایجان در قره باغ را در اشغال خود داشته اند ، علاوه بر این که همه مناطق مسکونی ، واحد های اقتصادی ، فرهنگی و دینی را با خاک یکسان و ویران کرده اند، دست به مین گذاری گسترده در سراسر این سرزمین ها زده اند.

 بنا به گزارش دادستانی کل جمهوری آذربایجان از ۲۰ آبان ماه ( پایان  جنگ ۴۴ روزه ) تا کنون ۱۴ نفر از جمله پنج نظامی و ۹ غیر نظامی بر اثر انفجار مین در قره  باغ کشته و ۶۰ نفر دیگر از جمله ۵۲ نظامی و ۸ غیر نظامی نیز زخمی شده اند.

 دادستانی کل جمهوری آذربایجان در این ارتباط از شهروندان خواست تا از هر گونه سفر به سرزمینهای آزاد شده تا اجرای عملیات پاکسازی مین در این سرزمینها ، خودداری کنند .

 بنا به گزارش موسسه  دولتی مین زدایی جمهوری آذربایجان در حال حاضر عملیات پاکسازی مین در اراضی شهرستانهای “آقدام ” ، ” فضولی ” ، ” جبرایل ” ، ” زنگیلان ” ، ” قبادلی” ، “ترتر ” و نیز در شهر ” شوشا ” ادامه دارد .

 این گزارش افزود : از بدو آغاز درگیری های نظامی در قره باغ تا امروز عملیات پاکسازی مین در یک هزار و ۵۰۷ هکتار اراضی در قره باغ اجرا و در جریان آن یک هزار و ۹۷۲ عدد مین ضد تانک  و ضد نفر و نیز ۶ هزار و ۵۶۹ تله انفجاری خنثی شده است.

پس از پایان  جنگ در قره باغ  گروه ۲۰۰ نفره  از متخصصین نظامی مین زدایی ترکیه به دعوت دولت باکو برای مشارکت  در امور مین زدایی وارد جمهوری آذربایجان شدند و در حال حاضر در عملیات پاکسازی مین در این منطقه حضور دارند .  

 همچنین قرار است گروهی از متخصصین ترکیه در زمینه پاکسازی مین به نظامیان  جمهوری آذربایجان آموزش دهند.

  همچنین اخیرا یک گروه ۲۰ نفره از  متخصصین مین زدایی روسیه مجهز به تجهیزات مین زدایی از جمله سه سامانه که با ربات ها مدیریت می شود ، در مرکز منطقه ای وزارت حوادث غیر مترقبه جمهوری آذربایجان در شهرستان آزاد شده “آقدام “در قره باغ مستقر شدند .

  “راگیم لطیف اف ” معاون وزارت حوادث غیر مترقبه جمهوری آذربایجان به خبرنگاران گفت ، این گروه متخصصین مین زدایی روسیه در نخستین مرحله و در قالب ماموریت های بشردوستانه، در عملیات  پاکسازی یکصد هزار هکتار از مین در شهرستان آقدام،  مشارکت خواهد داشت . 

  این در حالی است که ” وندی مورتون ” وزیر امور مسایل اروپایی انگلیس  در سفر اخیر به باکو و در دیدار “جیهون بایرام اف” وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان آمادگی کشورش برای کمک به جمهوری آذربایجان برای پاکسازی مین در قره باغ را اعلام کرد .

  جمهوری آذربایجان در درگیری های نظامی ۴۴ روزه که از ششم مهر ماه آغاز شده بود،  توانست سرزمین های تحت اشغال خود را از دست نیروهای ارمنستان در قره باغ آزاد کند.

 این درگیری های نظامی ۲۰ آبان ماه گذشته با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان پایان  یافت. 

  “الهام علی اف ” رییس جمهوری آذربایجان پس از پایان این جنگ اعلام کرد که این  کشور سرزمینهای آزاد شده را با مشارکت کشورهای دوست بازسازی خواهد کرد .

در این ارتباط مشارکت شرکت های ایرانی در بازسازی سرزمین های آزاد شده در قره باغ در چند دور مذاکرات مقامات ایرانی و آذربایجانی مورد بررسی قرار گرفته است .

  دولت باکو سعی دارد برای رفع سرزمینهایی که با مین و مهمات منفجر نشده در قره باغ آلوده شده اند  از تجهزات پیشرفته و نیز تجارب کشورهای مختلف  بهرمند شود .

  با توجه به تجربه بزرگ ایران  در امور پاکسازی مین ، متخصصین مین زدایی کشورمان می توانند  این تجربه خود را با همکاران آذربایجانی به اشتراک بگذارند و  و در امور پاکسازی مین در قره باغ کمک کنند .