رزمایش مشترک نیروهای ویژه ارتش‌های پاکستان و ترکیه موسوم به 'اتاترک-۱۱' در شمال غرب پاکستان آغاز شد.

مراسم افتتاحیه رزمایش مشترک با ترکیه امروز در مقر اصلی نیروهای ویژه ارتش (SSG) در منطقه «تربیلا» واقع در ۱۰۵ کیلومتری اسلام‌آباد برگزار شد.

این تمرین نظامی مشترک به مدت ۳ هفته ادامه خواهد داشت و نیروهای دو طرف مهارت یکدیگر درخصوص فناوری‌های نوین جنگی، عملیات ضدتروریسم، عملیات جنگ‌های نامنظم و کشف و انفجار مواد منفجره، مقابله با گروگان گیری و سقوط آزاد را به اجرا می‌گذارند.

ارتش پاکستان اعلام کرد: تمرین نظامی مشترک میان نیروهای ویژه این کشور و ترکیه فرصتی برای مطابقت با رویدادهای نوظهور، نوسازی ظرفیت‌ها و توسعه همکاری‌های نظامی مشترک خواهد بود.

«هلال حسین» معاون وزارت دفاع و «مجاهد انورخان» فرمانده نیروی هوایی پاکستان به ترتیب پنجم دی و ۲۶ دیماه امسال به ترکیه سفر کرده و دو کشور برای افزایش تعاملات دفاعی و همکاری‌های امنیتی-نظامی به توافق رسیدند.

پاکستان روابط نزدیکی با ترکیه دارد و همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های سیاسی، نظامی، امنیتی و همچنین دریایی همواره مورد توجه قرار دارد.

«مولود چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه ۲۴ دیماه امسال برای انجام سفر رسمی و شرکت در نشست سه جانبه با همتایان پاکستانی و آذربایجانی خود به اسلام‌آباد سفر کرد.

اسلام‌آباد و آنکارا مواضعی همسو در زمینه تحولات منطقه و جهان دارند. وزارت امور خارجه پاکستان ۲۶ آذرماه امسال با ابراز نگرانی و یکجانبه خواندن تحریم آمریکا علیه ترکیه گفت: اسلام‌آباد مخالف اقدامات اجباری علیه هر کشوری است.

ترکیه یکی از حامیان قوی مواضع منطقه‌ای پاکستان به ویژه در بحث کشمیر شناخته می‌شود. روند همگرایی دو کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی همزمان با افزایش تنش بین دولت سابق آمریکا به ریاست ترامپ و دولت و ارتش پاکستان و تلاش این کشور برای نزدیک شدن تاکتیکی به روسیه، جمهوری اسلامی ایران و ترکیه سرعت گرفت.

ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده فعلی ارتش پاکستان و وزیر وقت امور خارجه این کشور در تابستان و پاییز ۲۰۱۷ از ترکیه دیدار کردند که مورد استقبال دولت و ارتش این کشور قرار گرفت. 

  • منبع خبر : ایرنا