آذربایجان‌غربی سالانه میلیاردها دلار کالا به کشورهای مختلف جهان ارسال می‌کند که امسال نیز با وجود بحران کرونا و تعطیلی طولانی‌مدت مرزهای این استان، صادرات خود را در نیمه نخست سال به یک میلیارد دلار رساند تا روند توسعه، همچنان تداوم داشته باشد.

صادرات از جمله مهمترین بخش های اقتصادی در دنیای امروز است که کشورها در این عرصه با بیشترین رقابت، برای سبقت گرفتن از همدیگر تلاش می‌کنند.

ایران نیز که از ظرفیت های قابل توجه صادراتی به کشورهای همسایه و حتی بسیاری از کشورهای دور برخوردار است، در این عرصه رقابت صادراتی، همه توان بخش های مختلف اقتصادی را در همه استان‌ها به کار گرفته تا از کشورهای مختلف دنیا عقب نماند.

استفاده از ظرفیت های بالقوه استان‌های مختلف به ویژه استان های مرزی در این خصوص بسیار مورد توجه مدیران و مسوولان حوزه اقتصادی و صادراتی بوده تا بیشترین بهره مندی در این خصوص انجام و روند توسعه صادرات همواره با شتاب دنبال شود.

آذربایجان غربی از جمله استان‌های با ظرفیت قابل توجه صادراتی است که با وجود ۹۶۷ کیلومتر مرز با ترکیه، عراق و نخجوان، بهره مندی از ظرفیت  ۹ گمرک و ۶ بازارچه در مرز هر سه کشور، استفاده از ظرفیت های پیله وری مرزی و بازرگانی اطراف مرز از جمله مهمترین ظرفیت های این استان در این حوزه به شمار می رود.

البته در این خصوص باید وجود ظرفیت انسانی، تجار و بازرگانان مجرب را نیز مورد توجه قرار داد.

با استفاده از این ظرفیت ها، آذربایجان غربی طی سال های فعالیت دولت تدبیر و امید، همواره مسیر رشد صادرات را پیموده است.

طی ۲ سال پیش، با افزایش میزان صادرات از این استان و رساندن آن به حدود ۲ میلیارد دلار در طول سال، بسیاری از کارشناسان، این میزان را حد نهایت صادرات از آذربایجان غربی می دانستند ولی این روند همچنان با قدرت ادامه یافت و امسال با وجود شیوع بیماری کرونا و انسداد طولانی مدت مرزهای صادراتی استان، توقع بر کاهش صادرات و نبود امکان صادرات قابل توجه از این استان بود ولی اینگونه نشد.

صدور حدود یک میلیارد دلار کالا در نیمه نخست سال از گمرکات آذربایجان‌غربی

ناظر گمرکات آذربایجان‌غربی که مسوول اول ارائه آمار صادراتی از استان است، با تایید این موفقیت، گفت: در نیمه نخست امسال، ۵۷۱ هزار و ۸۱۷ تن کالا به ارزش ۹۹۸ میلیون دلار از طریق گمرکات این استان به خارج از کشور صادر شد.

توحید آذربد با اشاره به اینکه به دلیل شیوع ویروس کرونا و بسته بودن مرزهای آذربایجان غربی اوایل امسال میزان صادرات کاهش داشت، افزود: این میزان صادرات از نظر وزن ۱۸ درصد و از نظر ارزش ریالی ۱۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

وی ادامه داد: همچنین در این مدت، ۱۵۱ هزار و ۸۶۸ تن کالا به ارزش ۲۶۴ میلیون دلار از طریق گمرکات و بازارچه‌های مرزی وارد استان شده که از نظر وزن ۴۷ درصد و از لحاظ ارزش دلاری ۳۶ درصد کاهش دارد.

وی گفت: در نیمه نخست امسال ۶۰۵ هزار و ۱۵۰ تن کالا نیز از طریق گمرکات استان ترانزیت خارجی شده است.

وی، ارزش دلاری کالاهای ترانزیت شده خارجی از گمرکات آذربایجان غربی را بیش از ۱.۷ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: این میزان در مقایسه با مدت زمان مشابه پارسال از نظر وزن ۳۳ درصد و از نظر دلاری نیز ۳۸ درصد به دلیل شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزهای استان با کشورهای همسایه ابتدای سال کاهش نشان می‌دهد.

ناظر گمرکات آذربایجان‌غربی اضافه کرد: از این میزان، ۲۰۷ هزار و ۲۰۰ تن به ارزش دلاری ۹۱۸ میلیون دلار ترانزیت خارجی مقصد و ۳۹۷ هزار و ۹۴۹ تن به ارزش ۷۹۸ میلیون دلار ترانزیت خارجی مبدا است که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل کاهش نشان می‌دهد.

ارزش هر تن کالای صادراتی آذربایجان غربی به ۱.۶ هزار دلار رسید

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: : میانگین ارزش کالاهای صادراتی از استان طی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته به طوری که از یک‌هزار و ۲۸۰ دلار به ازای هر تن به حدود یک‌هزار و ۶۳۰ دلار رسیده است.

غلامرضا بابایی افزود: این افزایش ۳۵۰ دلاری به ازای هر تن نشان دهنده افزایش ارزش افزوده اقلام صادراتی از آذربایجان غربی است.

وی بیان کرد:  کنسانتره میوه، محصولات لبنی، میوه، انوان نان، لوازم خانگی، ظروف، فرش دست‌باف، مواد معدنی، سنگ معدنی، پوشاک و انواع روغن موتور از جمله محصولات صادر شده به کشورهای خارجی است.

وی ادامه داد: این میزان اقلام به کشورهای عراق، ترکیه، افغانستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، روسیه، آلمان، اوکران، قرقیزستان، چین، قطر و گرجستان صادر شده است.

آذربایجان غربی بیشترین صادرات خود را از سه مرز سرو ارومیه، رازی خوی و بازرگان ماکو به ترکیه و البته تمرچین پیرانشهر به شمال عراق دارد که آمار مربوط به این مرزها نیز توسعه صادرات را از این استان تایید می کند.

صادرات ۲۸۵ هزار و ۵۸۷ تن کالا از گمرک تمرچین به شمال عراق

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه تمرچین از مهمترین مرزهای صادراتی کشور به عراق و شمال این کشور است، گفت: ۲۵۸ هزار و ۵۸۷ تن انواع کالا طی نیمه نخست امسال از این گمرک صادر شد.

غلامرضا بابایی افزود: ارزش این میزان کالای صادره، بیش از ۴۱۲ میلیون و ۳۷۳ هزار دلار بود که ۳۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش دارد.

وی اضافه کرد: عمده کالاهای صادراتی این بازارچه شامل سیمان، مصنوعات فلزی، میلگرد، مواد غذایی، لوازم صنعتی، میوه و فرش ماشینی بود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی ادامه داد: در این مدت ۲ هزار و ۲۳۲ تن انواع کالای مورد نیاز کشور نیز از این گمرک و بازارچه تمرچین وارد کشور شد.

بابایی اظهار داشت: در نیمه نخست امسال ارزش کالاهای وارداتی به آذربایجان غربی نیز ۹ میلیون و ۳۷۶ هزار دلار بود که ۳۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت.

وی گفت: مهمترین کالاهای وارداتی از این گمرک و بازارچه مرزی نیز شامل ماشین آلات سنگین و قطعات و لوازم ماشینی بود.

صادرات حدود ۹۴ میلیون دلاری از مرز بازرگان

مدیرکل گمرک بازرگان نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: در نیمه نخست سال‌ جاری، به ارزش ۹۳ میلیون و ۸۶۲ هزار دلار کالا از این مرز صادر شد که رقم مناسبی با وجود مشکلات تجاری ناشی از کرونا در این مرز است.

صادق نامدار با اشاره به کاهش ۲۲ درصدی ارزش صادرات از این مرز اظهار داشت: حجم کالاهای صادر شده در نیمه نخست سال‌ جاری نیز با ۵۳ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه پارسال مواجه بود.

وی بیان کرد: محصولات کشاورزی، پتروشیمی و مصنوعات سنگی و فلزی مهمترین اقلام صادراتی به شمار می رود.

مدیرکل گمرک بازرگان با بیان اینکه کل دنیا با بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا مواجه شده است، اظهار داشت: با بازگشایی مجدد مرزها از خرداد،   رونق صادرات از مرز بازرگان را همچنان شاهد هستیم.

وی همچنین به صادرات سایر گمرکات از مرز بازرگان نیز اشاره کرد و گفت: در این مدت ۲۸۰ هزار و ۸۰۹ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۳۱۹ میلیون و ۲۶۱ هزار دلار از طریق این گمرک به خارج از کشور صادر شد که از نظر وزن ۷۱ درصد و ارزش دلاری ۳۰ درصد کاهش دارد.

البته این موفقیت صادراتی در دولت تدبیر و امید مسبوق به سابقه است که آمار و ارقام نیز همین امر را تایید می کند.

تحقق صادرات بیش از ۶ میلیارد دلاری از آذربایجان‌غربی در دولت تدبیر و امید

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به موفقیت دولت تدبیر و امید طی هفت سال گذشته در راستای استفاده از ظرفیت صادراتی استان گفت: در این مدت ۶ میلیارد و ۷۱ میلیون دلار کالا از مرزهای استان به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.

نادر صادقی افزود: این میزان درآمد صادراتی از صدور بیش از ۱۰ میلیون و ۶۶۹ هزار تن کالاهای مختلف محقق شده که رقمی بی نظیر طی دوران های مختلف به شمار می‌رود.

وی اضافه کرد: در این مدت، همچنین سه میلیون و ۶۸۵ هزار تن کالا از مبادی ورودی آذربایجان غربی به کشور وارد شده که ارزش آنها بیش از پنج میلیارد و ۱۲۸ میلیون دلار بوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در این مدت شاهد تراز مثبت قابل توجه تجاری در استان بوده ایم، ادامه داد: در هفت سال گذشته، میزان صادرات استان ۹۴۳ میلیون دلار بیشتر از میزان واردات بوده است.

صادقی یکی از مهمترین ظرفیت های آذربایجان غربی را انجام ترانزیت با استفاده از ظرفیت‌های مرزی دانست و بیان کرد: طی هفت سال گذشته بیش از ۹ میلیون و ۲۷۲ هزار تن کالا از استان ترانزیت شده که ارزش آنها به بیش از ۲۳ میلیارد و ۶۴۶ میلیون دلار می رسد.

این ظرفیت صادراتی می تواند در نیمه دوم امسال با عبور از شرایط کرونایی و بهبود وضعیت در ایران، کشورهای همسایه و دیگر کشورهای جهان بسیار بیشتر شکوفا شده و میزان صادرات از این استان به بیش از ۲ میلیارد دلار برسد که ظرفیت بسیار خوب در درآمدزایی برای کشور به شمار می‌رود.

  • منبع خبر : ايرنا