رییس کارگروه اطلاع‌رسانی قرارگاه مبارزه با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی گفت: روند افزایشی ابتلا به بیماری کرونا و جان باختن شهروندان بر اثر این بیماری همچنان در استان ادامه دارد و روز به روز بر تعداد بستری ها به ویژه در ارومیه افزوده می شود.

علی‌احمد آقاپور روز دوشنبه اظهار داشت: با وجود دو رقمی بودن تعداد مبتلایان از اوایل مرداد امسال تا چهار روز گذشته، از روز جمعه، تعداد مبتلایان سه رقمی شده و این روند افزایشی طی دیروز و امروز شتاب بسیار بیشتری به خود گرفته است.

وی اضافه کرد: در حالی که تعداد مبتلایان در آذربایجان‌غربی طی نزدیک به ۴۵ روز کمتر از ۱۰۰ نفر بود، در روزهای اخیر بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر بوده و بسیاری از آنان نیز حال نامناسبی دارند.

رییس کارگروه اطلاع‌رسانی قرارگاه مبارزه با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی ادامه داد: در حال حاضر تعداد کل بستری‌های مربوط به بیماری‌های سندرم حاد تنفسی در آذربایجان غربی به ۶۹۴ نفر رسیده که از این تعداد ۳۹۸ نفر مشکوک و ۲۹۶ نفر مبتلا به کرونا هستند.

وی افزود: تعداد بستری‌شدگان در آی‌سی‌یو نیز ۱۴۹ نفر بوده که از این تعداد، ۳۹ نفر به دستگاه ونتیلاتور متصل است.

وی با اشاره به افزایش سه نفری تعداد فوت شدگان براثر بیماری کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در آذربایجان غربی اضافه کرد: تعداد کل فوت‌شدگان در استان به ۹۷۰ نفر رسیده که در شهرهای شاهین دژ، میاندوآب و مهاباد شاهد افزایش فوت شدگان در شبانه روز گذشته بودیم.

آذربایجان‌غربی طی حدود هفت ماه شیوع بیماری کرونا در کشور، سه خیز شیوع را پشت سرگذاشته و به نظر می‌رسد شاهد آغاز خیز چهارم این بیماری در استان باشیم که البته به احتمال  زیاد خطرناک‌تر از گذشته خواهد بود.

تاکنون حدود ۳۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در دنیا و افزون بر ۴۲۵ هزار نفر در ایران به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.