سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۳۷۱ هزار و ۸۱۶ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۱۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۱ هزار و ۳۵۹ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به این ویروس در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز هشتم شهریورماه ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک هزار و ۹۰۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۸۵۷ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۷۱ هزار و ۸۱۶ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۰ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۱ هزار و ۳۵۹ نفر رسید.

معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۳۱۹ هزار و ۸۴۷ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۷۹۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری بیان کرد: تاکنون سه میلیون و ۱۸۴ هزار و ۸۵۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.d

وی افزود: براساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

ماسک نذر کنیم

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: بدون شک حفظ عظمت و شکوه عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در زمره مهمترین شعائری است که برای تمامی ظلم ستیزان و عاشقان خاندان اهل بیت علیهم السلام اهمیت به سزایی دارد. به علت همه گیری ویروس کرونا در کشور و با هدف تعادل‌بخشی میان حفظ سلامت شهروندان، با برگزاری مناسک سوگواری، تلاش‌های ارزشمندی از طرف بانیان مجالس عزاداری امسال در جهت اجرای هرچه بهتر دستورالعمل‌های بهداشتی انجام شده است.

وی افزود: در همین راستا پویش نذر ماسک از جمله اقدامات نیکوکارانه و انسان دوستانه‌ای بود که مدتی است در کشور به جریان افتاده و طی آن مردم فهیم و اخلاق‌مدار کشورمان نسبت به تهیه و توزیع رایگان ماسک به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل بازدارنده از انتقال ویروس کرونا اقدام می‌کنند. با عنایت به ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان و نظر به ضرورت‌های بهداشتی برگزاری مجالس عزاداری‌، درخواست ما از کلیه محبان حضرت اباعبدالله (ع) این است تا با مشارکت در این پویش بهداشتی، تهیه و توزیع ماسک را به عنوان اقدامی خداپسندانه و انسان دوستانه در کنار سایر نذورات جاری در این ایام  قرار دهند. 

لاری ادامه داد: مشارکت همگانی در این پویش سلامت محور و مومنانه، گامی موثر در جهت رفع مشکلات هیئات مناطق محروم و کم برخوردار خواهد بود.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: ضمن عرض تسلیت مجدد ایام سوگواری حضرت امام حسین (ع) و یاران با وفای ایشان به ملت شریف و بزرگوار ایران اسلامی، از کلیه عاشقان و شیفتگان مکتب آن حضرت خواهشمندیم تا تمام همت و تلاش خود را در جهت اجرای هرچه مطلوب‌تر دستورالعمل‌های بهداشتی مناسک عزاداری به کار گیرند تا انشالله به لطف و مدد الهی شاهد برپایی محرمی عاری از هرگونه بیماری و سرشار از شور و شعور حسینی در جای جای میهن اسلامی‌مان باشیم.