در دیدار "رسول اسلامی" کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران با "کاخا خاندولاشویلی" رییس اداره امور بین‌الملل وزارت آموزش و علوم گرجستان، مشکلات دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در این کشور مورد بررسی قرار گرفت.

اسلامی در این دیدار که روز سه‌شنبه انجام شد، با اشاره به مشکلات عدیده آن دسته از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه های گرجستان که به دلیل شیوع کرونا و محدودیت های مرزی نتوانسته اند به این کشور بازگردند، از طرف گرجی خواست تا تمهیدات لازم برای بازگشت این افراد به گرجستان با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی فراهم شود.

خاندولاشویلی نیز در خصوص حل مشکل بازگشت دانشجویان ایرانی گفت: برنامه ای سیستماتیک برای بازگشت دانشجویان خارجی از جمله دانشجویان ایرانی تهیه شده که منتظر تأیید آن هستیم.

وی تصریح کرد: در این برنامه، اولویت با دانشجویان کشورهای همسایه و دانشجویان کشورهایی است که میزان شیوع کرونا در آنها کمتر است.

رییس اداره امور بین‌الملل وزارت آموزش و علوم گرجستان افزود: قرار است دانشگاه‌های گرجستان لیست اسامی دانشجویان خارجی خود را در اسرع وقت به وزارت آموزش و علوم گرجستان ارائه دهند تا مجوز ورود این افراد صادر شود. دانشگاه‌های گرجستان همچنین موظفند نسبت به قرنطینه اجباری دانشجویان، حین ورود با هزینه شخصی خود (حدود ۶۵ لاری روزانه) و بیمه کردن دانشجویان تعهد ارائه دهند.

رئیس اداره  امور بین‌الملل وزارت آموزش و علوم گرجستان اظهار کرد: بنا به بخشنامه دولت گرجستان که قرار است اول سپتامبر ( ۱۱ شهریور) منتشر شود، از این پس دانشگاه‌های گرجستان موظفند دانشجویان داخلی و خارجی خود را بیمه کنند و  هزینه این بیمه حدود ماهیانه ۳۰ لاری است و شامل تأمین هزینه‌های درمان کرونا نیز می‌شود.

خاندولاشویلی ابراز امیدواری کرد؛ با توجه به شرایط دانشجویان ایرانی و تعداد کمتر آنها به نسبت دانشجویان خارجی دیگر، مشکل آنها حداکثر تا یک ماه دیگر برطرف گردد.