سرپرست اداره‌کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان‌غربی گفت: یک‌هزار و ۵۱۴ کلاس درس در این استان نیاز به بازسازی و مقاوم‌سازی دارد.

علی مناف‌زاده سعیدلو روز پنج‌شنبه در گفت‌وگویی اظهار داشت: از این تعداد، یک‌هزار و ۲۳۵ کلاس درس با سقف چوبی، ۲۳۳ کلاس درس با دیوار سنگی و ۴۶ کلاس درس نیز با دیوار بلوک سیمانی است که مقاوم‌سازی این قبیل مدارس در دستور کار قرار دارد تا شاهد استحکام مدارس در استان باشیم.

وی افزود: آذربایجان‌غربی از نظر کمبود فضاهای آموزشی یکی از استان‌هایی است که نیاز به توجه و اختصاص اعتبارهای ویژه است که باید به آن اهمیت داده شود.

وی بیان کرد: سرانه متوسط فضای آموزشی در این استان ۴.۰۵ متر مربع و سرانه کشوری نیز ۵.۱۸ متر مربع است و این نشان می‌دهد که به ازای هر دانش‌آموز به بیش از یک مترمربع فضا نیاز است.

«مناف‌زاده» اظهار داشت: حدود ۶۳۰ هزار دانش‌آموز در مدارس آذربایجان‌غربی هم‌اکنون درحال تحصیل هستند که بر اساس این میزان جمعیت دانش‌آموزی به ۶۳۰ هزار متر مربع فضای آموزشی در استان نیاز است تا به متوسط سرانه کشوری برسیم.

سرپرست اداره‌کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان‌غربی با بیان اینکه این مهم در حالی تحقق می‌یابد که در سایر استان‌های کشور مدرسه‌سازی صورت نگیرد، گفت: با این حال به چهار هزار و ۵۵۰ کلاس درس در آذربایجان‌غربی نیاز است تا به متوسط کشوری رسید.

وی افزود: این موضوع موجب شده تا مسوولان کشوری و همچنین مقام عالی استان توسعه مدارس را در دستور کار قرار دهند به طوری که در همین راستا ۱۶ درصد اعتبارات استان طی سالجاری به توسعه فضاهای آموزشی اختصاص یافته است‌.

مناف‌زاده اضافه کرد: هم‌اکنون ۴۱۱ پروژه مدرسه‌سازی در قالب ۲ هزار و ۲۱۴ کلاس درس در آذربایجان‌غربی در حال ساخت است و در دهه فجر امسال نیز ۵۳ مدرسه با ۲۷۲ کلاس درس به همراه چهار باب سالن ورزشی تحویل آموزش و پرورش شد.

سرپرست اداره‌کل نوسازی و تجهیز مدارس آذربایجان‌غربی با بیان اینکه بهسازی و نوسازی مدارسی که سازه‌ آنها گلی و یا خشتی است در دستور کار قرار گرفته است گفت: تا مهر سال ۱۳۹۹ نیز جشن اتمام و برچیدن بخاری‌های نفتی در تمام مدارس استان برگزار خواهد شد.

وی بیان کرد: در حال حاضر سیستم گرمایشی ۴۳۵ کلاس درس در حال استانداردسازی است و ۹۹۱ کلاس درس باقی‌مانده نیز تا قبل از آغاز سال تحصیلی آینده استانداردسازی می‌شود.