"جواد جهانگیرزاده " سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان گفت : "الهام علی اف " رییس جمهوری آذربایجان در چند روز آینده به تهران سفر می کند.

وی طی سخنانی در مراسم چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان افزود : الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان بر اساس دعوت رسمی دکتر “حسن روحانی “، در راس هیاتی عازم تهران خواهد شد.

دعوت از الهام علی اف رییس جمهوری آذبایجان برای سفر رسمی به جمهوری اسلامی ایران در آبان ماه گذشته در جریان سفر روحانی به باکو برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد انجام گرفته بود.

سفر رییس جمهوری آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران در شرایطی انجام می گیرد که مسوولان هر دو کشور عزم راسخ خود را برای توسعه روابط فیمابین در همه زمینه ها و در قالب روابط دو جانبه و تعاملات منطقه ای و گسترش بیش از پیش آن جزم کرده اند.

با وجود  موانع ناشی از تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران، سطح همکاری های اقتصادی دو کشور همسایه در شرایط تعاملات سیاسی مناسب تهران و باکو همچنان رو به توسعه است و شاخص های روابط اقتصادی سال گذشته میلادی نیز حاکی از این واقعیت می باشد.

 ایران و جمهوری آذربایجان در راستای تقویت روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تا به حال بیش از یکصد و پنجاه سند همکاری دو جانبه در عرصه های مختلف از جمله توافقنامه های ترویج و حفاظت متقابل سرمایه گذاری در حوزه های اقتصادی و معافیت از مالیات مضاعف امضا کرده اند.

البته توسعه بیش از پیش تعاملات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان نتیجه دیدارهای مستمر چند سال اخیر روسای جمهوری دو کشور و اراده سیاسی و عزم آنها برای تعمیق مناسبات فیمابین است.

بنا بر این گام های موثر برداشته شده در راستای تقویت روابط سیاسی ایران و جمهوری آذربایجان تاثیر مثبت به توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور داشته است که فعالیت مشترک در حوزه های اقتصادی مختلف بیانگر این واقعیت است.

توسعه روابط بازرگانی از محورهای عمده همکاری های اقتصادی دو جانبه تهران – باکو است و بر اثر تلاش های صورت گرفته در سال های گذشته، حجم گردش تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۹ در مقایسه با یک سال قبل  ۱۱ درصد افزایش یافته و به ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است که هر دو طرف بر وجود ظرفیت های زیادی برای افزایش این شاخص تاکید دارند.

 در همین حال با توجه به اعتماد و علاقه متقابل به گسترش همکاری های فیمابین در عرصه سرمایه گذاری نیز افزایش یافته و سرمایه گذاران ایرانی تا به حال ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در جمهوری آذربایجان سرمایه گذاری کرده اند و اکنون یک هزار  و ۶۱۴ شرکت  ایرانی در حوزه های صنعتی، ساختمان، خدمات، کشاورزی و حمل نقل در جمهوری آذربایجان فعال هستند.

فعالیت کارخانه مشترک خودروسازی در کوی صنعتی شهر “نفتچالا” واقع  در ۱۶۸ کیلومتری جنوب باکو، نشانگر همکاری های ثمر بخش دو کشور در بخش سرمایه گذاری می باشد که شرایط خوبی را نیز برای اجرای پروژه های اقتصادی جدید بین دو طرف فراهم کرده است.

همچنین در حال حاضر دو کشور همسایه ساخت شهرک صنعتی مشترک مرزی را بررسی می کنند و برای اجرای این طرح دو طرف کار گروه ویژه‌ای را برای پیگیری احداث این شهرک صنعتی مشترک مرزی تشکیل داده‌اند.

 احداث این شهرک بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاران ایران و جمهوری آذربایجان، توسعه همکاری‌های اقتصادی و ورود محصولات ایرانی به بازار روسیه و کشورهای آسیای مرکزی تلقی می شود.

 ایران و جمهوری آذربایجان در حال حاضر در قالب تعاملات اقتصادی منطقه ای در راستای اجرای تکمیل دالان حمل و نقل بین المللی شمال – جنوب نیز همکاری می کنند و اتصال خطوط ریلی دو کشور، ساخت پایانه باری در خاک ایران برای حمل و نقل محموله ها از ایران از طریق خاک جمهوری آذربایجان به روسیه و بالعکس نتیجه فعالیت مشترک دو کشور در این زمینه می باشد.

 در سال ۲۰۱۹  میلادی از طریق دالان شمال  – جنوب بیش از ۴۰۰ هزار تن محموله و کالا جا به جا شده است که ۴۵ درصد  بیشتر در مقایسه با سال پیش از آن می باشد.

 فعالیت کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و نیز گروه دوستی بین پارلمانی ایران و جمهوری آذربایجان هم در تقویت تعاملات اقتصصادی و سیاسی دو کشور نقش مهمی را ایفا می کنند.

 جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در راستای برقراری صلح  و ثبات در منطقه نیز موضع یکسان و واحدی داشته و دو کشور در راستای مبارزه با تروریسم، جرایم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر همکاری نزدیک دارند.

 کارشناسان سیاسی و صاحب نظران در جمهوری آذربایجان بر این باورند که روابط سیاسی دو کشور پس از برقراری روابط دیپلماتیک جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۹۹۲ میلادی در حال حاضر در بالاترین سطح قرار دارد و رییس جمهوری آذربایجان توانسته در راستای تحقق خط مشی “حیدر علی اف” رهبر فقید جمهوری آذربایجان جهت توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران گام های موثر و عملی بردارد.

بنا بر این سفر رسمی الهام علی اف به جمهوری اسلامی ایران برای بررسی چشم انداز روابط دو کشور در عرصه های مختلف و نیز مسایل منطقه ای و بین المللی فرصتی مناسب برای توسعه بیش از پیش مناسبات تهران – باکو به شمار می رود.