مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی گفت: در مدت سپری شده از امسال ۳۸ نفر بر اثر مسمومیت با گاز منواکسیدکربن در استان جان خود را از دست داده‌اند که در مقایسه با پارسال رشد بیش از سه برابری را نشان می‌دهد.

دکتر علی صفایی فر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه از این تعداد ۱۴ نفر زن بودند، افزود: سال قبل در این مدت ۱۲ نفر در آذربایجان شرقی به دلیل مسمومیت ناشی از گازگرفتگی فوت شده بودند.

وی ادامه داد: تنها در آبان ماه امسال۱۰ نفر بر اثر استنشاق گاز منوکسیدکربن در استان جان خود را ازدست داده اند که ۳ نفر از آنها زن بوده است و این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶ نفر افزایش یافته است.

صفایی فر اظهار داشت: در طول سال گذشته نیز ۳۴ نفر در استان بر اثر استنشاق گاز سمی منواکسید کربن جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۱۰ نفر زن بودند.

وی با اشاره به اینکه منواکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است، افزود: عمده ترین منبع تولید این گاز، سوختن ناقص نفت و گاز است، ولی اصولا در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی به خصوص در محیط های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود.  

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی گفت: استفاده از آبگرمکن یا بخاری های مستعمل و دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت با مونو اکسید کربن را تشکیل می دهد.  

وی علایم مسمومیت حاد با این گاز را سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و گاه درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما دانست و افزود: در بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد.  

صفایی فر اضافه کرد: باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونواکسید کربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز می‌شود.