رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه امروز (سه شنبه) در نشست عمومی مجمع پناهجویان در مقر سازمان ملل در ژنو سوئیس کشورهای قدرتمند جهان را به استخراج نفت سوریه فراخواند؛ اردوغان مدعی شد که درآمد حاصل از فروش نفت سوریه قرار است خرج اسکان آوارگان سوری در شمال این کشور شود.

 اردوغان با بیان اینکه بازگشت آوارگان سوری به کشورشان به میزان مبارزه با تروریسم اهمیت دارد، خواهان استخراج نفت سوریه از سوی ترکیه و دیگر قدرت های جهانی برای صرف درآمد آن در آنچه شد که وی توسعه زیرساخت های سوریه خواند.

اردوغان تاکید کرد که باقی ماندن آوارگان سوری در ترکیه راه حلی برای پایان این بحران نیست و باید در سطح جهانی این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد.

سخنان اردوغان در حالی است که آمریکا به دنبال تقویت نفوذش در مناطق نفتی شمال شرق سوریه به ویژه دیرالزور در شرق سوریه است.

طبق اعلام رسانه ها، آمریکا به تازگی در مناطق نفت خیز شمال شرقی سوریه چند پایگاه نظامی جدید احداث کرده است.

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا که همزمان با آغاز حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه دستور عقب نشینی نظامیان آمریکایی را صادر کرد، چند هفته  بعد خواستار باقی ماندن تعدادی از نیروهای نظامی آمریکا در سوریه برای حفاظت از چاه‌های نفتی شد

ترکیه ۱۷مهر ماه برای عقب راندن شبه نظامیان کرد سوریه از مناطق مرزی الرقه و الحسکه سوریه، عملیات نظامی موسوم به «چشمه صلح» را در شمال سوریه آغاز کرد و موفق به عقب راندن شبه نظامیان کرد از این منطقه مورد نظر شد.

یکی از اهداف ترکیه از این عملیات نظامی ایجاد منطقه امن در شمال سوریه در حدفاصل شهرهای راس العین و تل ابیض به طول ۱۲۰ کیلومتر و عمق ۳۰ کیلومتری از مرزهای خود و اسکان آوارگان سوری حاضر در ترکیه در این منطقه است.