رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: سالانه ۲۰میلیون دلار فرش دستباف استان صادرات می شود.

اسد درویشی افزود: سالانه ۲۹۰هزار متر مربع فرش دستباف در استان بافته می شود که از این میزان سالانه ۲۰ میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر می شود.

وی با اشاره به اینکه نوسانات قیمت ارز دارای تاثیر مثبت و منفی بر تولید و صادرات فرش دستباف استان داشته است، تصریح کرد: تحریم و افزایش قیمت ارز باعث بالا رفتن قیمت مواد اولیه فرش شده ولی با این وجود این افزایش قیمت به نفع صادرات فرش بوده و فرش استان را در بازار رقابتی کرده است.

درویشی در خصوص اینکه با وجود قرار گرفتن آذربایجان غربی در منطقه مرزی و وجود چند گمرک در استان مقادیر زیادی از فرشهای دستبافت استان از گمرک تبریز و تهران صادر می شود، خاطر نشان کرد: عمده تجار خریدار فرش استان از تبریز و تهران هستند و با وجود ایجاد گمرک تخصصی فرش در گمرگ های استان، تجار برای کمتر شدن هزینه خود تمایلی برای صادرات از گمرک استان ندارند.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن وتجارت استان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۲۴ کارگاه قالی بافی متمرکز و غیر متمرکز در استان فعالند، اظهار کرد: در این کارگاه ها ۷۲هزار بافنده فرش مشغول به کار هستند که از این تعداد تنها ۱۵هزار نفر تحت پوشش بیمه هستند.

وی یادآور شد: از سال گذشته و با امضای تفاهم نامه ای با بیمه سلامت تاکنون نزدیک به ۳۰۰۰ قالیباف استان تحت پوشش این بیمه قرار گرفتند.

درویشی در خصوص آخرین وضعیت ثبت جهانی فرش آهنین تکاب نیز افزود: ثبت جهانی این فرش نفیس مراحل پایانی خود را طی می کند که با حل برخی مشکلات تا پایان امسال پیش بینی می شود به ثبت جهانی برسد.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن وتجارت آذربایجان غربی ادامه داد: مشکل بیمه ای به ویژه بیمه خدمات درمانی و  ضعف در بازاریابی از مشکلات عمده این صنعت است بنابراین طراحان و تاجران فرش باید به این موضوع توجه داشته باشند تا فضای مساعد و بهتری برای صادرات فرش استان فراهم شود.