مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی گفت: واحدهای بوم‌گردی فعال استان از ۱۲ واحد در سال گذشته به ۲۴ واحد در سال جاری رسیده که این روند افزایشی همچنان ادامه دارد.

جلیل جباری در حاشیه نشست صمیمی با هنرمندان شهرستان اشنویه اظهار داشت: هم اکنون ۲۴ اقامتگاه بوم‌گردی فعال در روستاهای این استان وجود دارد و ۲۰ واحد دیگر نیز در حال راه‌اندازی است.

وی اضافه کرد: توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی در روستاهای برخوردار از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی در اولویت‌ فعالیت‌های گردشگری این استان قرار دارد.

وی در خصوص راه‌اندازی و ایجاد موزه‌های تخصصی در استان بیان کرد: رویکرد اصلی در این اداره‌کل، حرکت به سمت موزه‌های تخصصی بوده که در این راستا ۱۵ موزه در استان فعالیت می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان ‌غربی افزود: علاوه بر آنها راه اندازی موزه‌های طب، مدرسه فرهنگ، موزه قاجار، اشنویه و کشاورزی در دستور کار قرار دارد.

ماندگار ساختن روستاییان در روستاها و جلوگیری از خالی شدن آنها از اهداف مهم راه اندازی اقامتگاه های بوم‌گردی است و این صنعت مهاجرت معکوس را رقم زده و به جای مهاجرت از روستا به شهر، مهاجرت از شهر به روستا را موجب می شود.

آذربایجان‌غربی دارای سه هزار روستاست و یک سوم جمعیت استان را روستانشینان تشکیل می دهند و اگر در سه هزار روستای استان اقامتگاه بوم گردی ایجاد شود، برای ۶ هزار روستایی شغل فراهم می شود.

 روستاهای استان دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی و معنوی بوده و همچنین از نظر آداب و رسوم و فرهنگ و داشتن غذاهای سنتی و محلی جذابیت خاصی برای گردشگران به‌ویژه گردشگران خارجی دارد.