سران کشورهای عضو «شورای همکاری کشورهای تُرک زبان» در بیانیه پایانی هفتمین اجلاس خود اعلام کردند: عملیات ضد تروریستی چشمه صلح که توسط نیروهای مسلح ترکیه در شمال شرق سوریه انجام می شود، به برقراری تمامیت ارضی سوریه کمک خواهد کرد.

در این نشست که در شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد، سران کشورهای ترکیه، مجارستان، قرقیزستان، ازبکستان، آذربایجان و نورسلطان نظربایف رئیس جمهور سابق و رئیس افتخاری این شورا و همچنین معاون نخست وزیر ترکمنستان حضور یافتند. 

در بیانیه پایانی این نشست که به امضای حاضران رسید، بر نقش عملیات چشمه صلح ترکیه در حفظ تمامیت ارضی سوریه، پاکسازی این کشور از تروریست‌ها و همچنین بازگشت پناهجویان سوری به خانه‌هایشان تاکید شد.

پیش از این ؛ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در هفتمین اجلاس سران عضو شورای کشورهای ترک زبان «شورای ترک» در باکو، پایتخت آذربایجان تاکید کرد: به مبارزه خود تا زمانیکه شمال سوریه با چشمه‌‌های صلح بار دیگر جان گرفته و اهداف‌مان محقق شود، ادامه خواهیم داد. 

او اظهار داشت: عملیات چشمه صلح دو هدف اصلی دارد؛ پاکسازی منطقه از تروریست‌های پ.ک.ک/ی.پ.گ و بازگشت ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار پناهجوی سوری مهمان در ترکیه به کشورشان. 

اردوغان خاطرنشان کرد: تا صبح امروز منطقه‌ای به مساحت تقریبا هزار کیلومتر مربع را از تروریست‌های تجزیه طلب پاکسازی کردیم. به مبارزه خود تا زمانیکه شمال سوریه با چشمه‌‌های صلح بار دیگر جان گرفته و اهداف‌مان محقق شود، ادامه خواهیم داد. 

در آینده ای نزدیک منطقه‌ای را از منبج تا مرزمان با عراق به منطقه امن تبدیل خواهیم کرد. در مرحله اول شرایط بازگشت داوطلبانه یک میلیون و در مرحله دوم شرایط بازگشت دو میلیون سوری به کشورشان را فراهم خواهیم کرد. 

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: می دانم که قلب ۳۰۰ میلیون ترک در جهان همراه ما می تپد و از آنها قدردانی می کنم. تمام تلاش خود را برای حل بحران قره باغ و تامین تمامیت ارضی آذربایجان از راه‌های صلح آمیز انجام خواهیم داد.

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: متاسفانه تعرفه های گمرکی یکی از موانع پیش روی ما برای گسترش تجارت است. لازم است شورای همکاری کشورهای ترک زبان آن را میان اعضا برطرف کنند.