با توجه به بی‌اعتنایی باشگاه‌ها نسبت به پرداخت بدهی‌هایشان در زمان اعلام شده از سوی سازمان لیگ فدراسیون والیبال، احتمال عدم برگزاری مسابقات لیگ قوت گرفته و خطر تعطیلی، لیگ‌برتر را تهدید می‌کند.

پس از اتمام فصل جاری رقابت‌های والیبال در عرصه ملی که با اتمام مسابقات جام‌جهانی ۲۰۱۹ ژاپن همزمان است، فدراسیون والیبال ایران در این شرایط بلاتکلیف خود باید با شروع رقابت‌ها در عرصه باشگاهی برنامه‌های خود را پیش ببرد. اما با توجه به بی‌برنامگی موجود در والیبال ایران، به نظر می‌رسد که خطر تعطیلی، لیگ‌برتر باشگاه‌های کشور را تهدید می‌کند.

در حالی که سازمان لیگ والیبال چندین بار به باشگاه‌های بدهکار فرصت داده است تا بدهی‌های خود به فدراسیون و بازیکنان را تسویه و برای فصل آینده لیگ اعلام آمادگی کنند، تنها چهار تیم راهیاب ملل، فولاد سپاهان، فولاد سیرجان و شهرداری گنبد اقدامات مد نظر فدراسیون را انجام داده‌اند و فعلا خبری از سایر تیم‌ها نیست.

منوچهر پورحسن رئیس سازمان لیگ فدراسیون والیبال درباره شرایط موجود توضیح داد: متاسفانه هیچ تیم دیگری جز ۴ تیم گفته شده برای شرکت در فصل جدید لیگ‌برتر اعلام آمادگی نکرده، اما تاریخ نهایی شروع لیگ همان ۸ آبان ماه است که اعلام کرده‌ایم. اگر قرار باشد شرایط با این شرایط پیش برود، لیگ را برگزار نمی‌کنیم.

او در پاسخ به این سوال که آیا با این شرایط دیگر زمان شروع لیگ تمدید نمی‌شود؟ اظهار کرد: خیر، اردوهای تیم ملی را برای مسابقات انتخابی المپیک پیش رو داریم و امکان اعلام زمان دیگری وجود ندارد.

رئیس سازمان لیگ والیبال در مورد تیم‌هایی که توانایی پرداخت بدهی‌های خود را ندارند نیز گفت: موضوع این است که تیم‌ها ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون برای بازیکنان خود هزینه می‌کنند و از هر قرارداد تنها ۸ درصد باید به فدراسیون پرداخت شود تا در راستای توسعه والیبال در روستاها و لیگ‌برتر بانوان و آقایان هزینه شود، اما بسیاری از باشگاه‌ها این کار را نکرده‌اند.

او افزود: برخی تیم‌ها ۸ درصد فدراسیون را داده و پول بازیکنان را نداده‌اند، برخی قرارداد بازیکنان را پرداخت کرده و ۸ درصد فدراسیون را پرداخت نکرده‌اند و برخی هم هر دو مورد را انجام نداده‌اند. به همین دلیل نمی‌توانیم جواز حضور در لیگ را به آن‌ها بدهیم. تنها تیم‌هایی که هر دو مورد را انجام داده‌اند چهار تیم راهیاب ملل، فولاد سپاهان، فولاد سیرجان و شهرداری گنبد هستند.

پورحسن در پایان گفت: صحبت ما با برخی باشگاه‌ها این است که وقتی ۸ درصد سهم فدراسیون را از قرارداد بازیکنان کم کرده‌اند،‌ این مبالغ صرف چه چیزی شده و چرا به حساب فدراسیون واریز نمی‌شود! با این شرایط نمی‌توان لیگ را برگزار کرد.