حدود ۱۲ میلیون و ۵۰۰ ایرانی کد سهامداری دارند و نقش رسانه در راستای فرهنگ سازی و آشنایی مردم با بورس بسیار مهم است.

مدیرعامل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس در دیدار با اعضای هیأت مدیره خانه مطبوعات و رسانه های استان آذربایجان شرقی از برگزاری سومین جشنواره ملی بورس و رسانه خبر داد و اظهار داشت: یکی از مهمترین اهداف این رویداد  رسانه ای؛ آگاهی بخشی به جامعه و مردم برای سرمایه گذاری در این عرصه است.

یاسر فلاح در ادامه با اشاره به این که سال گذشته حدود ۷۰۰ اثر از ۱۹۰ فعال رسانه‌ای به دبیرخانه جشنواره ارسال شد، خاطرنشان کرد: فراخوان سومین جشنواره بورس و رسانه به صورت ملی از هفته اول خرداد منتشر شده است که آخرین مهلت ارسال آثار تا ۲۰ تیر ماه ارسال است.

وی با بیان اینکه هر اثر رسانه‌ای که از اول مرداد ۹۷ تا ۲۰ تیر ماه ۹۸ منتشر شود می‌تواند در جشنواره بورس و رسانه شرکت کنند، تصریح کرد: نقش بازار سرمایه در تأمین مالی بنگاه‌های، اثر متقابل بازار سرمایه و کسب و کارهای نوین در رشد اقتصادی کشور، نقش بورس‌های کالایی در شفافیت اقتصادی و جلوگیری از انحصار، چگونگی توسعه فرهنگ سهام داری در افق پیش روی بازار سرمایه، نحوی اثرگذاری بازار سرمایه در حمایت از رونق تولید، تأثیر توسعه ابزارها و نهادهای مالی در افزایش کارایی بازار سرمایه از جمله محورهای این جشنواره است.

فلاح  با بیان اینکه آثار باید در قالب خبر، گزارش، تیتر، گفتگو، یادداشت، مقاله و سرمقاله باشد، افزود: آثار باید در بخش رسانه‌های دیداری و شنیداری، مکتوب و مجازی منتشر شده باشد و هر فرد می‌تواند ۱۰ اثر را ارسال کند و در هر حوزه سه اثر پذیرفته می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هم اکنون ارزش بورس کشور بیش از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان و ارزش شرکت هایی که در بورس هستند، معادل ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور است، خاطرنشان کرد: شاخص بورس تهران در خرداد ۹۸، بیش از ۲۳۰ هزار واحد است، در حالی که این عدد ۳ سال پیش ۷۴ هزار واحد بوده است.

فلاح در تحلیل ارزش معاملات بورس نیز با بیان اینکه خرداد ۹۵ ارزش معاملات بازار بورس، حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بوده که این عدد در خرداد ۹۸ به حدود ۲ هزار میلیارد تومان رسیده است، گفت: این آمارها نشان می دهد که پول ورودی به بورس افزایش پیدا کرده، شاخص معاملات بالا رفته و سرمایه گذاران جدیدی وارد بورس شده اند.

به گفته فلاح اکثر ۶۳۰ شرکت حاضر در بورس و فرابورس کشور، شرکت های بزرگی هستند که با شفافیت کامل مالی، وارد بورس شده و هم اکنون با بهره مندی از رویه مالی از لحاظ مالیاتی مشکلی نداشته و توانایی سوددهی را دارند.

رشد ۲۵۰ درصدی شاخص بازار بورس در سه سال گذشته

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس با اشاره به رشد ۲۵۰ درصدی شاخص بازار بورس در سه سال گذشته گفت: متاسفانه سهم بورس در تامین منابع مالی سرمایه گذاری پایین است، و این موضوع ریشه در بانک محور و پول محور بودن اقتصاد کشور دارد.

وی در تشریح این موضوع ادامه داد: سرمایه گذاران برای تامین منابع مالی خود، چشم به بانک ها دوخته اند، در حالی که از نقش بازار سرمایه در تامین منابع مالی خود غافل هستند و البته شاید این وابستگی اقتصاد به بانک ها به سابقه ۱۰۰ ساله نظام بانکی در برابر سابقه ۵۰ ساله نظام بازار سرمایه در کشور برمی گردد.

مدیرعامل شرکت اطلاع‌ رسانی و خدمات بورس به برجسته شدن سهم بازار سرمایه در تامین منابع مالی سرمایه گذاری در کشور ابراز امیدواری کرد و گفت: افزایش تعداد شرکت های فعال در بورس، افزایش سرمایه ها در این بازار، تنوع عرضه اوراق مشارکت از جمله اوراق مرابحه، اوراق استثناء، اوراق مشارکت و حتی سکوک های متعدد؛ نوید بخش این موضوع است که در بازار سرمایه میل به تامین منابع مالی رشد بسیار زیادی یافته است.

وی با تائید رسوب سرمایه ها در بانک ها گفت: اینکه محل وجود پول و نگه داری پول در بانکهاست حرفی نیست، اما رونق تولید و ایجاد اشتغال ایجاب می کند که نقدینگی مردم به سمت بازار سرمایه جلب شود، و این مهم با افزایش سواد مالی، توسعه فرهنگ سهامداری و آشنایی مردم با فرایندهای سرمایه گذاری در بورس امکان پذیر است.

فلاح با اشاره به عضویت سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در سازمان بین المللی کمیسیون های اوراق بهادار (IOSCO) سازمان ملل متحد افزود: این عضویت نشان می دهد که قوانین و مقررات بازار بورس تهران مورد پذیرش جامعه جهانی سرمایه گذاران است و اگر این تحریم های ظالمانه اعمال نمی شد، حتما بورس ایران روزهای پر رونقی داشت.

وی با اعتقاد بر اینکه نوسان ذات بازار است و در بازار ارز، سکه و بازار اوراق بهادار کشور به وضوح مشخص است و میل به سرمایه گذاری در آنها وجود دارد گفت: آنچه برای بازار سرمایه برگ برنده محسوب می شود، ماهیت جذب و به کارانداختن سرمایه های راکد جامعه، افزایش حجم سرمایه گذاری و در یک کلام رونق تولید است.

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس گفت: حدود ۱۲ میلیون و ۵۰۰ ایرانی کد سهامداری دارند و نقش رسانه در راستای فرهنگ سازی و آشنایی مردم با بورس بسیار مهم است.

فلاح خاطرنشان کرد: شکی در این نیست که بورس یکی از بهترین و امن ترین بازارها برای سرمایه گذاری و حفاظت از دارایی در برابر تلاطم های اقتصاد است، اما به مردم توصیه می کنیم، اگر می خواهند در بورس سرمایه گذاری کنند، ضمن آشنایی با نکات دقیق رفتاری در بورس، تخم مرغ های خود را در یک سبد نگذارند.

وی با اشاره به اینکه مردم اغلب با نگرش هیجانی وارد عرصه سرمایه گذاری در بورس می شوند تاکید کرد: مردم به هیچ عنوان نباید سرمایه زندگی خود را وارد بازار بورس کنند، بلکه با پول پس انداز باید وارد بورس شد و برای گرفتن نتیجه مطلوب، باید نگاه بلند مدت را پیش رو قرار دهند.

برگزاری دوره های آموزشی تخصصی در اولیت قرار گیرد

همچنین «مرتضی شفیعی» مدیرعامل خانه مطبوعات و رسانه های آذربایجانشرقی در سخنانی برگزاری سومین جشنواره بورس و رسانه را اقدامی ارزشمند در راستای ترویج فرهنگ سهامداری در کشور دانست و اظهار داشت: هدایت سرمایه های راکد و رسوب شده بانکی مردم به سمت بورس می تواند در ارتقای سطح تولید ملی و رونق کارخانه های داخلی اثرگذار باشد.

وی با بیان اینکه آشنایی اصحاب رسانه با مفاهیم اقتصادی به ویژه مبانی تخصصی در حوزه بورس و سرمایه گذاری ضرورتی مهم است، افزود: خانه مطبوعات استان آمادگی تعامل با سازمان بورس کشور در راستای برگزاری دوره های آموزشی در جهت اعتلای سواد بورسی اصحاب رسانه است.

مدیرعامل خانه مطبوعات استان خواستار تعامل حداکثری دو مجموعه با هدف برگزاری دوره های مختلف آموزشی به صورت کارگاهی و فصلی در طول سال شد و خاطرنشان کرد: آماده همکاری مشترک در جهت برگزاری مطلوب سومین جشنواره بورس و رسانه نیز هستیم.

همچنین در ادامه این نشست هر یک از اعضای هیأت مدیره خانه مطبوعات آذربایجان شرقی به ارایه نکته نظرات خود پرداختند.