معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران گفت: اجلاس شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری در باکو فرصت مناسبی برای ایجاد تصویر واقعی از جامعه پویای ایران امروز و معرفی دیدگاه ها و سیاست های ایران در حوزه گردشگری است.

ولی تیموری در حاشیه یکصد و دهمین اجلاس شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری در باکو افزود: این اجلاس فرصتی است که ما بیش از پیش بتوانیم روابط خود را به صورت دو و چند جانبه با کشورها و سازمان‌های که در حوزه گردشگری فعال هستند، تقویت کنیم.

وی با اشاره به روابط و همکاری تنگاتنگ جمهوری اسلامی ایران با سازمان جهانی گردشگری اظهار داشت: ایران به عنوان یکی از اعضای فعال این سازمان در اجلاس شورای اجرایی آن در باکو حضور دارد.

وی هدف از حضور در این اجلاس به عنوان یک عضو اصلی شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری را تثبیت موقعیت و جایگاه خاص ایران در روابط با سازمان جهانی گردشگری و نیز پیگیری همکاری‌های با این سازمان عنوان کرد.

این مقام سازمان میراث فرهنگی افزود: با توجه به روابط جمهوری اسلامی ایران با سازمان جهانی گردشگری و برنامه‌های مفصلی که با دبیرخانه این سازمان به امضا رسیده است، در حال حاضر چند پروژه در همکاری با این نهاد بین المللی در دست اجرا می‌باشد.

تیموری خاطر نشان کرد: ایران در سال ۱۳۸۰ یک برنامه ملی توسعه گردشگری در همکاری با سازمان جهانی گردشگری آماده کرده است و در حال حاضر فاز دوم بازنگری این برنامه ملی در دست اجرا است.

به گفته وی یک سند توسعه گردشگری روستایی و طبیعت گردی در همکاری با سازمان جهانی گردشگری تدوین شده است که برای اجرای این سند قرار است در سال ۲۰۲۰ میلادی نشست مشترک با این سازمان در استان‌های کرمانشاه و کردستان برگزار شود.

وی افزود: علاوه بر آن استقرار سیستم حساب‌های اقماری گردشگری به صورت مشترک با مشورت فنی سازمان جهانی گردشگری و با همکاری مرکز ملی آمار و بانک مرکزی ایران در دست اقدام است.

تیموری گفت: ایجاد یک تصویر واقعی از جمهوری اسلامی ایران با کمک سازمان جهانی گردشگری در میان اعضای این سازمان یکی از پروژه‌های در دست اقدام است.

وی گفت: همچنین یک پروژه آزمایشی برای مشارکت و خدمات رسانی شایسته به معلولان و جانبازان در حوزه گردشگری با همکاری این سازمان در دست اقدام داریم و این موضوعات را قرار است در حاشیه این اجلاس در باکو نیز با اعضای دبیرخانه سازمان جهانی گردشگری پیگیری کنیم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: ایران در این سالیان گذشته در راستای تقویت روابط و همکاری با سازمان جهانی گردشگری میزبان چند اجلاس آن بوده است و هم به عنوان عضو فعال همیشه مورد حمایت این سازمان قرار گرفته است.

تیموری گفت: سازمان جهانی گردشگری هم به نوبه خود از برنامه و ابتکار عمل‌های جمهوری اسلامی ایران همیشه بهرمند بوده و بنا بر این روابط و همکاری‌های خیلی خوبی با این سازمان داریم.

وی در ادامه مصاحبه خود اظهار داشت: علی رغم تحریم‌ها سال گذشته هشت میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر خارجی به ایران سفر کردند که در مقایسه با یک سال قبل ۵۲ درصد بیشتر می‌باشد.

وی افزود: این افزایش در دو ماه سال جاری نیز همچنان ادامه داشته و نسبت به دو ماهه یک سال قبل ۳۴ درصد بیشتر بوده است.

یکصد و دهمین اجلاس شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری به مدت سه روز و با حضور مسؤولان و نمایندگان ۳۴ کشور عضو این شورا از جمله جمهوری اسلامی ایران در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان به کار پایان داد.

در حال حاضر ۱۵۸ کشور عضو سازمان جهانی گردشگری هستند که در میان آنها ۳۴ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران در شورای اجرایی این سازمان عضویت دارند.