در ماه هاى اخير پخش تصاويرى از حمل چوب توسط خودروهاى سنگين و نيمه سنگين افكارعمومى آذربايجان را به شدت تحت تاثير خود قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبرى توران ، علیرغم انتشار اخبار جسته گریخته از دستگیرى متخلفان در شهرهاى مختلف، تصاویر بدست آمده نشان مى دهد؛ حمل چوب به مقاصد نامعلوم در جریان بوده و آمارى از محل هاى قطع و میزان خسارت هاى احتمالى تاکنون از سوى مقام هاى رسمى منتشر نشده است.

هرچند در برخى از استان هاى شمالغرب کشور قانون ممنوعیت حمل چوب از سوی مراجع ذیصلاح وضع شده با این حال طبق اعلام مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی طی ماه دى منتهى به بهمن گذشته بیش از ۴۱۰ تن چوب غیرمجاز کشف و خبرى از آمار تجمیعى قاچاق چوب از سایر استان ها در دست نیست.

مدیرکل منابع طبیعی آذربایجان شرقی نیز با اشاره به این که درختان قلع و قمع شده متعلق به جنگل‌های ارسباران و مناطق حفاظت ‌شده نیست ، ادعا کرده حتى یک اصله درخت هم از درختان جنگل‌های ارسباران قطع نشده است.

قلی‌الله قلی‌زاده نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در این درباره اینکه گفته «بیشتر از یک سال است که کارخانجات چوب‌بری شمال به درختان باغات کلیبر روی آورده‌اند و باغداران حتی اجازه بریدن درخت‌هایی مثل درخت‌های گردو که بارور هستند را می‌دهند و اگر این روال ادامه داشته باشد، در آینده‌ای نه‌چندان دور کلیبر به کویری بی‌آب و علف تبدیل می‌شود».

گفته مى شود اجرای قانون تنفس ۱۰ ساله جنگل‌های شمال کشور، واسطه‌ها و دلالان را برای تأمین چوب به دیگر مناطق مستعد کشور سوق داده که منطقه قره داغ یکی از مهم‌ترین مقاصد آنان بوده که با هوشیارى مردم و مقام هاى قضایى تا حد زیادى توانسته از تداوم روند قطع بى سر و صداى درختان جلوگیرى کند.

با این حال در روزهاى اخیر نیز خبر «کشف بیش از ۴٠ تن قاچاق چوب در مرند» بار دیگر افکار عمومى فعالان محیط زیستى را به خود جلب کرد تا نگرانى ها از وضعیت تاراج پنهانى درختان در آذربایجان بیش از پیش افزایش یابد.

قاچاق چوب به صورت شبانه روزی

انتشار تصاویر گاه به گاه خودروهاى حامل چوب از سوى مردم نیز در شبکه هاى اجتماعى این سوال را در اذهان پدید آورده که آیا واقعاً پدیده قاچاق چوب در منطقه به صفر رسیده یا هنوز به صورت کم و بیش ادامه دارد؟

گرچه پاسخ به این سوال کار آسانی نیست اما پر واضح است که هر نوع سهل انگاری در این خصوص آینده درختان منطقه را به راه رفته دریاچه اورمیه در بیابان شدن آذربایجان نزدیک خواهد نمود و این بار تاوان تنفس جنگل های شمال را ما با هزینه های سرسام آوری تقبل خواهیم کرد.

طبق اعلام رییس انجمن جنگلبانی « ۹۳ درصد کشور خشک و نیمه خشک بوده و ایران در وضعیت زیست محیطی نامناسب قرار دارد» و همین عوامل متعدد سبب شده تا فرصت طلبان به جای احداث مزارع بزرگ پرورش چوب در مناطق مستعد کشور نگاه شومی به درختان محدود و موجود داشته باشند.

مزارع بزرگ پرورش چوب

در بازدیدی که در قالب اعضای هیئت مدیره های خانه های مطبوعات کشور از کارخانه های شرکت چوب و کاغذ مازندران داشتیم ، از سوی مدیران آن مجموعه اعلام شد چوب مورد نیاز آنها بصورت الوار از کشور روسیه وارد می شود و اشاره ای به خرید چوب از داخل نشد.

با این تفاسیر به نظر می رسد در سایه نوسانات ارزی ، تامین چوب از داخل و نگاه منفعت طلبان به درختان آذربایجان به یکی چالش های بحرانی و ادامه دار برای منطقه ی آذربایجان تبدیل شود که انتظار می رود عموم مردم برای مقابله با این پدیده مشارکت همگانی داشته باشند.

در آستانه هفته منابع طبیعی و روز درخت کاری ،‌ ایجاد پویش های مردمی برای کاشت درخت های بومی در مناطق مستعد نیز می تواند این پیام را به دشمنان آذربایجان برساند که مردم این خطه تاریخ ساز با نفی بی تفاوتی، «وقت شناسی» و «عمل به موقع» را همواره در گزینه های روی میز خود برای داشتن آینده هر چه بهتر آذربایجان بر روی میز دارند.

  • نویسنده : سیدهادی شاطرموسوی
  • منبع خبر : اختصاصی توران