مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیا در آذربایجان شرقی از افزایش تراز دریاچه ارومیه خبر داد و گفت : کاشت زعفران، گیاهان دارویی و استفاده از سلول‌های خورشیدی از برنامه‌های ستاد احیا برای اشتغال و معیشت جایگزین روستاییان حوضه آبریز دریاچه ارومیه است.

خلیل ساعی امروز با تبریک روز جهاد کشاورزی و تشکر ویژه از کشاورزان حوضه آبریز دریاچه ارومیه به خاطر همراهی برای احیای نگین آذربایجان اظهار کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه با وجود همکاری‌های لازم از کشاورزان حوضه آبریز، نیازمند هماهنگی‌های بیشتر کشاورزان با برنامه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه است.

وی با تأکید بر افزایش وسعت دریاچه ارومیه تصریح کرد : در ۱۴دی ماه ۱۳۹۷، تراز دریاچه ارومیه به ۱۲۷۰٫۵۸ متر رسید و وسعت این دریاچه در حال حاضر دو هزار و ۹۳ کیلومتر مربع را نشان می‌دهد بررسی‌ها حاکی از آن است که تراز سطح آب دریاچه نسبت به میانگین دراز مدت با رقم ۱۲۷۴٫۶۳ متر با کاهش ۴٫۰۷ متری روبه رو بوده است.

مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیا در استان ادامه داد: حجم آب موجود در دریاچه ارومیه در ۱۴دی ۹۷ یک میلیارد و ۶۴ متر مکعب بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ۵۰۰ میلیون مترمکعب است.

ساعی افزود: جمع‌آوری یک هزار و ۴۲۸ مورد موتور پمپ‌های حاشیه رودخانه با حجمی معادل ۶۴ میلیون متر مکعب، انسداد ۳۱۴ مورد استخر زه‌کشی حاشیه رودخانه با حجمی معادل ۸ میلیون متر مکعب، جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز از منابع آب سطحی حوضه آبریز دریاچه از جمله اقداماتی است که برای کاهش مصرف و نجات این دریاچه صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: کاشت زعفران، گیاهان دارویی و استفاده از سلول‌های خورشیدی از برنامه های ستاد احیا برای اشتغال و معیشت جایگزین روستاییان حوضه آبریز دریاچه ارومیه است.