چین در تلاش است در مناسبات تجاری با آمریکا، ارزش 'یوان' پول ملی خود را در یک سطح منطقی نگهدارد تا از فشارهای واشنگتن در قالب جنگ تجاری، بر تجارت و اقتصاد خود بکاهد.

دولت چین و بانک مرکزی این کشور مدت هاست در حال کنترل ارزش یوان، پول ملی این کشور هستند و این موضوعی است که از دیرباز مورد اختلاف پکن و واشنگتن بوده است.
دولت چین، هم می خواهد در جریان آتش بس ۹۰ روزه با آمریکا که تا اول مارس سال ۲۰۱۹ ادامه می یابد، جنگ تجاری میان دو طرف را متوقف کند و هم اینکه می کوشد تا ارزش ارز ملی خود را در یک سطح منطقی نگه دارد.
برای چین مهم این است که نرخ یوان را برای هر دلار تا ۷ یوان حفظ کند و در طول یکی دو سال اخیر نیز مشاهده شده که این نرخ در همین حدود بوده اما در جریان جنگ تجاری با آمریکا در برخی ماه های سال ۲۰۱۸ میلادی، نوسانات بیشتری داشت.
از دیدگاه آمریکا هر تلاشی از سوی بانک مرکزی چین برای این صورت می گیرد که ارزش پول ملی این کشور به نفع تولید کنندگان و صادر کنندگان چینی باشد و باعث شود کالاهای تولیدی و صادراتی آنها، با قدرت رقابتی بیشتری در بازار بین المللی ورود کند.
همین موضوع موجب شده تا آمریکا بارها چین را تحت فشار قرار دهد و با انواع حربه ها، این امکان را به وجود آورد که چین نرخ پول ملی اش را تضعیف نکند؛ زیرا تضعیف آن باعث می شود همچنان تولیدات چینی توان رقابتی بیشتری در برابر کالاهای دیگر داشته باشند.
آنچه مهم است، اینکه آمریکا می داند بانک مرکزی چین حربه های فراوانی در اختیار دارد که با استفاده از آنها فوراً بتواند ارزش پول ملی را تغییر دهد اما مسلماً واشنگتن در این موضوع به فشارها پایان نخواهد داد و برای چین نیز مهم این است که با یک معامله منطقی، فعلاً «شعله های جنگ تجاری» دو طرف را فرو بنشاند.
از دیدگاه آمریکا و شماری از متحدان این کشور، بانک مرکزی چین در تعیین نرخ ارز ملی این کشور مستقیماً مداخله می کند و هر زمانی که اراده کند این کار را صورت می دهد.
‘دونالد ترامپ’ رییس جمهوری آمریکا بارها به چین در این باره هشدار داده و تلاش کرده است تا با نامیدن چین به عنوان «انحصارگر ارزی» این کشور را در عرصه بین المللی تحت فشار قرار دهد اما هر بار امتیازاتی که طرفین به یکدیگر داده اند، باعث شده تا در سر میز مذاکرات حاضر شوند و آتش بس کنند.
شاید برای همین بود که بین ماه مارس تا اکتبر سال ۲۰۱۸ نرخ یوان پول ملی چین نزدیک به ۱۲ درصد ریزش کرد و همین نشان داد که هر زمان دولت مرکزی چین تحت فشارهای تجاری قرار می گیرد برای مقابله به سمت تغییر ارزش یوان گام بر می دارد و کارشناسان بر این باورند که چین خیلی راحت قادر به چنین کاری هست.
‘دینگ ون جیه’ اقتصاددان مرکز ‘سی ام بی’ از بخش های فعال در بورس و اوراق بهادار شانگهای می گوید سناریوی تعریف شده چین این است که ارزش یوان همان نرخ منطقی یک دلار برابر ۷ یوان باشد و فعلاً در دستور کار این تعریف شده است.
وی افزود: چون آمریکا و چین هم درگیر اختلافات تجاری هستند و در عین حال آتش بس موقتی کرده اند، به نظر می رسد که چین تمایلی برای تغییرات کلی تر و یا تضعیف بیشتر نرخ یوان نداشته باشد.
‘استیون منوچین’ وزیر خزانه داری آمریکا هم در ماه های اخیر چندین بار به دلیل نوسانات نرخ یوان و تضعیف آن در برابر دلار به چین هشدار داده و افزوده است واشنگتن چشم از روی یوان بر نمی دارد.
با این احوال، هر تغییری در بازارهای بین المللی، تحول در ارزش دلار، تغییر در نرخ بهره بانکی در آمریکا، تحول در تجارت خارجی چین و درگیری های تجاری چین با غرب و بویژه آمریکا، عواملی هستند که هر زمان می تواند نرخ یوان را متغیر کند.
پیش بینی ‘بایکی لیو’ از اقتصاددانان چینی در بانک استانداردچارتر این است که ارزش دلار فعلاً به بالاترین سطح رسیده و انتظار می رود آمریکا در سال ۲۰۱۹ میلادی دستکم دوباره نرخ بهره بانکی را افزایش دهد.
وی می افزاید؛ هر حرکتی در راستای تغییر نرخ بهره و بالا رفتن آن در بانک های آمریکا فشار بر روی ارز ملی چین را افزایش می دهد و پکن ممکن است به سمت تضعیف یوان گام بردارد تا این شرایط را جبران کند.
کارشناسان ذی ربط می گویند در هر صورت، یوان چین دارای نرخی بسیار شکننده است؛ افزون بر این نگرانی ها از تاثیر تغییرات ارزش پول ملی بر روی تورم در چین نیز باعث نگرانی های فزاینده در این کشور شده و مردم را نیز تا اندازه ای مضطرب کرده است.
چین و آمریکا بر اساس بیانیه وزارت بازرگانی چین، تاکنون دو بار کنفرانس های ویدیویی برگزار کرده و در جریان آن با یکدیگر درباره مسایل تجاری فیمابین و اختلافات اقتصادی گفت وگو کرده اند.
با این وجود، ناظران اعتقاد دارند بانک مرکزی چین هر زمانی که ضرورت داشته باشد از ارزش یوان برای محافظت از اقتصاد و تجارت و جلوگیری از فزاینده شدن نرخ تورم دفاع خواهد کرد و این مسأله ای است که کماکان به عنوان یک اختلاف بزرگ روی میز مذاکرات پکن و واشنگتن خواهد بود.