دادستان عمومی و انقلاب مرکز آذربایجان شرقی از توقیف کامیون هایی که درختان قطع شده را بار زده اند، خبر داد.

موسی خلیل اللهی در گفتگویی با اشاره به قطع درختان در منطقه ارسباران اظهار کرد: با ابراز تأسف، انتظار می‌رفت دستگاه‌های ذی‌ربط گزارش قلع و قمع درختان ارسباران را به دستگاه قضایی گزارش دهند اما ما خود از طریق رسانه‌ها از قطع درختان منطقه ارسباران اطلاع یافتیم.

وی ادامه داد: هر چند دستگاه قضایی استان آذربایجان شرقی اواخر هفته گذشته با برگزاری جلسه فوق‌العاده به ریاست رئیس دادگستری کل استان به موضوع قطع درختان منطقه ارسباران ورود پیدا کرد و در این راستا معاون پیشگیری دادگستری کل آذربایجان شرقی مأمور رسیدگی شد و از طرفی هم دادستانی‌های اهر، ورزقان، کلیبر، خداآفرین و جلفا مأمور شدند تا گزارشی جامع و تحلیلی از وضعیت موجود به دادگستری استان ارائه دهند.

وی با تأکید بر اینکه پاسخ‌های مدیران دستگاه‌های مربوطه به‌هیچ‌عنوان قانع‌کننده نیست یادآور شد: بایستی در این خصوص که حساسیت و مطالبه مردم و رسانه‌ها وجود دارد شفاف با آن‌ها سخن گفته شود، به‌طوری که اگر مجوز برای قطع درختان داده‌اید را شفاف بگویید.

دادستان عمومی تبریز گفت: قانون منع تغییر کاربری اراضی زارعی و باغی برای ممانعت از قطع درختان باغات نافذ است و یکی از مصادیق تغییر کاربری اراضی زارعی و باغی همین قلع و قمع درختان است و این امر نیز در منطقه ارسباران اتفاق افتاده است.

خلیل اللهی ابراز داشت: اگر آقایان می‌گویند قصد از صدور مجوز برای قطع درختان اصلاح و از بین بردن بیماری بود را شفاف‌سازی کنند، چرا این تعداد درخت در بازه زمانی مشخص نیاز به اصلاح و قلع و قمع دارند؟ چرا در سال‌های قبل مجوز قطع درختان در این حد صادر نمی‌شد؟ مردم پاسخ شفاف می‌خواهند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه آیا ابزار قانونی برای جلوگیری از قطع درختان حتی در باغات شخصی وجود دارد یا خیر، گفت: هیچ‌کسی حق ندارد بگوید چون باغ‌ملک شخصی است درختان آن را قلع و قمع کند.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا به پلیس‌راه آذربایجان شرقی دستور داده‌ایم که خروج هرگونه چوب، الوار و درخت به هر نحوی از استان ممنوع است و اگر کسی اقدام به حمل درختان قطع شده کند پلیس‌راه‌ها مکلف به توقیف خودروها هستند و تأکید می‌کنیم هر فردی در هر مقامی که باشد در این زمینه تخطی کند با برخورد قانونی دستگاه قضایی مواجه خواهد شد.

  • منبع خبر : مهر