گزارش منتشر شده را ملاحظه کردید؟ چرا واقعیت ها مطرح نشد؟ بله ، صحبت هایی مطرح بود و آن را پخش نکردند ؛ واقعیت این است مجموعه ما در مورد شهدا فقط نقش مجری را دارد به عبارتی طرح های ساماندهی گلزار شهدا توسط سازمان بنیاد شهید و امورایثارگران تهیه شده و به ما جهت […]

01

 گزارش منتشر شده را ملاحظه کردید؟ چرا واقعیت ها مطرح نشد؟
بله ، صحبت هایی مطرح بود و آن را پخش نکردند ؛ واقعیت این است مجموعه ما در مورد شهدا فقط نقش مجری را دارد به عبارتی طرح های ساماندهی گلزار شهدا توسط سازمان بنیاد شهید و امورایثارگران تهیه شده و به ما جهت اجرا ابلاغ می شود و ما هیچ گونه دخل و تصرفی در این طرح ها نکرده و بی کم و کاست طرح ها را اجرایی می کنیم که این موارد در گزارش خبری متاسفانه منعکس نگردید و دیواری کوتاه تر از دیوار شهرداری در این میان پیدا نشد.
 نظر به اینکه سازمان آرامستانها و گلزار شهدا شهرداری تبریز در مجموعه وادی رحمت تبریز قرار دارد ، فکر نمی کنید با پخش این گزارش پیکان انتقادات متوجه سازمان مستقر شما باشد؟
واقعیت این است که پیش از بنده ، بارها تلاش هایی شده بود که فاز اول ساماندهی گلزار شهدا را اجرایی کنند که میسر نشده بود؛ از طرفی فاز اول مخالفان زیادی داشت که نهایتاً اجرایی و به ثمر رساندیم. بیش از ۳ میلیارد تومان در آن سال ها صرف فاز اول شده و خیلی ها این هزینه را نوعی ریخت و پاش قلمداد کرده و جمعی از رسانه ها نیز در آن سالها به مسائل موجود دامن می زدند . با این حال پس از برگزاری چند مراسم با شکوه ، حمایت ها از مجموعه ما جای انتقادات را گرفت.
چه نوع انتقاداتی در آن سالها مطرح می شد؟
دائما می گفتند « شهدا را از ما گرفتید ! » در مورد حذف واژه گورستان جنجال دیگری به پا شد در حالی که واژه گورستان دارای بار روانی منفی بود و ما فقط پیشنهاد دادیم که به جای « گورستان » از واژه « آرامستان » که دارای بار روانی مثبت و خوب است، استفاده گردد. همچنین متاسفانه طورى حرف مى زنند که انگار ما نه شهید دیده ایم و نه با آنها دوست بوده ایم. حتی متاسفانه مسیر را طوری عوض کردند که ما را مخالف شهدا جلوه دادند.این عزیزان کاسه داغ تر از آش شده ، اشکال ندارد بگذارید با بد نشان دادن ما خودشان را حامی شهدا نشان بدهند.
بودجه ساماندهی گلزار شهدا چگونه تامین می شود؟
برابرى بخشنامه هاى هیئت وزیران یک سوم هزینه هاى انجام شده بر عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران ، یک سوم بعدی از محل مازاد بر درآمد استان و یک سوم شهردارى است . اما شهردارى در این رابطه پیشقدم شده و تمامى اعتبار مالى آن را بر عهده گرفته است.
 فرق ساماندهی فاز اول و فاز دوم در چه خواهد بود؟ از تجربیات فاز اول استفاده خواهد شد؟
فرق ساماندهى فاز اول و دوم این خواهد بود که در فاز دوم بر خلاف فاز اول ، از مسقف سازى عملیات اجرایی شروع خواهد شد. در فاز یک در مورد عکس ها مشکلاتى بود که از عهده ما خارج بود ؛ بطور مثال در مورد کیفیت و نوع عکس هاى بکار رفته شده که ما هیچ گونه دخل و تصرفى نداشتیم و بنیاد شهید مسئول بود که در این مورد نیز از تجربیات فاز اول به منظور جلب رضایت بیشتر خانواده های معزز شهدا استفاده خواهد شد. از سوی دیگر در فاز دوم بر خلاف فاز یک قبور همسطح نخواهد بود ، این هم پیشنهاد بنیاد شهید مى باشد . همچنین عین نوشته روى قبور بر روى سنگ قبر هاى جدید منتقل خواهد شد . انتقاداتى در مورد درج واژه «پاسدار شهید» در تمامی قبور فاز یک نیز مطرح مى شود که مگر در میان شهدا روحانى شهید نداشته ایم ، که این انتقاد کاملا بجا و وارد است . در کل از تجربه هاى بدست آمده در فاز اول ، براى فاز دوم نیز استفاده از نظر ما استفاده شده است ، بشرط تقبل طرح توسط بنیاد شهید و امور ایثار گران.
اِلمان های بتونی که دور تا دور قطعه شهدا بودند، بخشی از آنهارا بر چیده اید،دلایل این امر چه بود؟
این امر توسط بنیاد شهید و امور ایثار گران انجام یافته ، همچنین طرح و نقشه این پروژه توسط بنیاد شهید و امور ایثار گران داده شده که در این میان شهرداری فقط مجری پرژه بوده به این معنی که فقط نقش اجرائی آن به عهده شهرداری است و شهرداری هیچ گونه دخل و تصرفی در طرح و نقشه نداشته و ندارد.
و سخن پایانی؟
بنده و همکارانم در مجموعه آرامستانها و گلزار شهدا شهرداری تبریز با تمام توان در تلاشیم روز به روز خدمات بیشتری به مردم ارائه نماییم. شاید همین بس باشد که مردم بدانند تا قبل از سال ۸۵ ؛ ۲۸ سال آب چاه به مردم نوشانده اند و فرقی بین آب سالم و ناسالم نبود ! امروز در وادی رحمت تبریز همانند شهر مکه ۲ شبکه انشعاب آب سالم و ناسالم ایجاد شده ، ۶ غسالخانه برای آقایان و ۶ غسالخانه برای بانوان بطور همزمان آماده خدمت رسانی هستند ؛ شبکه دفع پساب از دیگر دغدغه های بهداشتی مابود که خوشبختانه به سر انجام رسید و در مورد پروژه های عمرانی نیز خاطر نشان می گردد: احداث حسینیه اعظم شهدا ، نور پردازی قبور مطهر شهدا ، احداث فاز دوم قبور مطهر شهدا ، احداث ساختمان شماره۲، راه اندازی سامانه اطلاع رسانی مشخصات اموات(وب کیوسک)،واگذاری حمل متوفیان به بخش خصوصی،احداث ساختمان مدیریت بحران، احداث شبکه دفع فاضلاب،طرح ساماندهی قطعه هنرمندان، طرح ساماندهی قطعه صدیقین، جنگل کاری و پروژه تقاطع غیر همسطح ورودی وادی رحمت و تعریض ورودی ها به ۳۵ متر نیز در جریان بوده و سال آینده مردم شاهد پروژه های بیشتر و تحول چشمگیر در وادی رحمت خواهند بود .