به گزارش توران به نقل از خبرگزاری رویترز، عبدالله بن عبد العزیز، پادشاه عربستان که نزدیک به ۹۱ سال سن دارد، در سال ۲۰۰۵ پس از مرگ برادرش،‌ ملک فهد به پادشاهی رسید. وی در چند سال گذشته برای برطرف کردن مشکلات ناشی از دیسک کمر چند بار مورد عمل جراحی قرار گرفته است و اکنون […]

به گزارش توران به نقل از خبرگزاری رویترز، عبدالله بن عبد العزیز، پادشاه عربستان که نزدیک به ۹۱ سال سن دارد، در سال ۲۰۰۵ پس از مرگ برادرش،‌ ملک فهد به پادشاهی رسید. وی در چند سال گذشته برای برطرف کردن مشکلات ناشی از دیسک کمر چند بار مورد عمل جراحی قرار گرفته است و اکنون قادر به راه رفتن نیست. امورات عربستان اکنون توسط ولیعهد اداره می‌شود.

این نخستین بار است که دربار پادشاه عربستان و رسانه دولتی این کشور به این سرعت راجع به مشکل پزشکی پادشاه و بستری شدن وی گزارش می‌دهند و همین امر گمانه زنی‌ها درباره احتمال وخامت حال وی را افزایش داده است.

اعلام خبر رفتن ملک عبدالله به بیمارستان بر بازارهای بورس عربستان تاثیر گذاشته است. این خبر از آن جهت که عربستان نخستین صادر کننده نفت جهان است به لحاظ بین المللی نیز اهمیت دارد. با این حال تا کنون بازار نفت جهان تحت تاثیر این خبر قرار نگرفته است.

در بیانیه منتشر شده از سوی دربار پادشاه عربستان که از سوی خبرگزاری دولتی این کشور و تلویزیون دولتی پوشش داده شد، آمده است که ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، به شهرک پزشکی ملک عبدالعزیز، وابسته به گارد ملی این کشور در شهر ریاض رفته تا مورد برخی آزمایشات پزشکی قرار گیرد.

بر اساس گزارش‌ها چند دقیقه پس از گزارش خبر بستری شدن پادشاه عربستان در بیمارستان،‌ شاخص بازارهای بورس این کشور پنج درصد افت کرد اما چندی بعد مجددا سه درصد رشد یافت.

ملک عبدالله در ژوئن ۲۰۱۲ شاهزاده سلمان، برادر ناتنی خود را که ۱۳ سال از خودش کوچکتر است به عنوان ولیعهد تعیین کرد. این اتفاق پس از آن افتاد که نایف بن عبدالعزیز، ولیعهد قبلی درگذشت. همچنین ملک عبدالله اوایل سال ۲۰۱۴ شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز، برادر دیگر خود را به عنوان “ولیعهد ولیعهد” عربستان که قبلا در خاندان سلطنتی این کشور سابقه نداشت، تعیین کرد تا فرآیند انتقال قدرت موروثی را تضمین کند. گفته می‌شود نزدیکی مقرن به متعب بن عبدالله، پسر ملک عبدلله انگیزه اصلی وی برای ایجاد این پست جدید است تا با این کار راه برای سلطنت پسرش هموار شود.

در نوامبر ۲۰۱۲ پادشاه عربستان عمل جراحی ۱۱ ساعته در همین مرکز پزشکی در ریاض انجام داده بود اما این خبر نخستین باز از سوی رسانه‌های عربستان انتشار پیدا نکرد.