سعید اوحدی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: طولانی شدن انتظار برای تشرف مختص ایران نیست و کشورهای اسلامی دیگر نیز این مشکل را دارند. وی با اشاره به اینکه سهمیه کشورها را سازمان کنفرانس اسلامی مشخص می کند، گفت: کشوری مثل اندونزی که تعداد زایران بالایی دارند ۱۵ سال برای تشرف در نوبت […]

سعید اوحدی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: طولانی شدن انتظار برای تشرف مختص ایران نیست و کشورهای اسلامی دیگر نیز این مشکل را دارند.

وی با اشاره به اینکه سهمیه کشورها را سازمان کنفرانس اسلامی مشخص می کند، گفت: کشوری مثل اندونزی که تعداد زایران بالایی دارند ۱۵ سال برای تشرف در نوبت می مانند.

اوحدی گفت: با توجه به توسعه مسجد الحرام و وعده عربستان بر افزایش ظرفیت به دو برابر، بر این اساس سهمیه زایر ۱۲۰ هزار نفر خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: آخرین نفری که برای تمتع نام نویسی کرده ۱۵ سال آینده موفق به تشرف خواهد شد، به این ترتیب برای تشرف به حج ثبت نامی نخواهیم داشت.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین گفت: ۸۰۷ هزار زایر عمره امسال به سرزمین وحی مشرف شدند که نسبت به پارسال ۶۵ درصد افزایش دارد.

اوحدی همچنین در خصوص نوبت عمره و تمتع گفت: در عمره مفرده اگر تا اولویت ۴۰۰ که اعلام شده بود کاروان ها پر نشود، از اولویت ۴۰۰ به بعد تا زمانی که ظرفیت کاروان های استان تکمیل بشود به صورت پلکانی دعوت به ثبت نام می شود.

وی افزود: در حج تمتع امسال هم تا تاریخ بیستم دی سال ۸۴ دعوت شدند که در بعضی استان ها کاروان ها تکمیل نشد.

وی یادآوری کرد: از ۶۴ هزار نفر اعزامی به حج تمتع امسال، سه هزار و ۵۰۰ نفر را عوامل تشکیل می دهند و ۶۱ هزار نفر زایر باقی مانده را برای اینکه ثبت نام کنیم تا تاریخ بیستم بهمن ۸۴ اعلام کردیم و ظرفیت کاروان ها تکمیل شد.

اوحدی اضافه کرد : ۲۵ درصد نیروهای ستادی تعدیل و بر این اساس تعداد زایران افزایش یافت که از لیست انتظار فراخوان شدند.