از ظهر امروز دوشنبه جلسه ای در سازمان صنعت معدن وتجارت آذربایجان شرقی با حضور نمایندگان استاندار ، رئیس سازمان صنعت معدن وتجارت آذربایجان شرقی و مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۸ ترتیب یافته بود که تولید کنندگان آرد در آذربایجان شرقی دست پر و با سند و مدرک آمده بودند و از […]

از ظهر امروز دوشنبه جلسه ای در سازمان صنعت معدن وتجارت آذربایجان شرقی با حضور نمایندگان استاندار ، رئیس سازمان صنعت معدن وتجارت آذربایجان شرقی و مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۸ ترتیب یافته بود که تولید کنندگان آرد در آذربایجان شرقی دست پر و با سند و مدرک آمده بودند و از مشکلات خود می گفتند.

اعتراض به سود بالای بانک ها، عدم تخصیص گندم به گردشگران و اتباع خارجی در استان، تعطیلی برخی واحدهای تولید آرد، عدم برابر بودن قیمت های آرد در نقاط مختلف کشور، پایین بودن نرخ آرد، مشکلات مالیاتی، کمبود نقدینگی، افزایش قیمت های حامل های انرژی و هزینه های حمل و نقل از مشکلاتی بودند که آرد سازان و نمایندگان کارخانجات مختلف به آنها اشاره کردند.

۱۶ هزار نفر در آذربایجان شرقی با شرکت غله و خدمات بازرگانی درگیرند

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۸ با اشاره به اینکه ۱۶ هزار نفر در آذربایجان شرقی با شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه هشت کشور درگیرند، ادامه داد: یک هزار نفر بصورت مستقیم و ۱۵ هزار نفر بصورت غیر مستقیم در نانوائی ها و سایر حوزه های مرتبط با آرد و گندم در آذربایجان شرقی مشغول به کار هستند.

علی شامی نژاد با تاکید بر اینکه گندم و ارد جزء ضروریات زندگی مردم هستند، گفت: باید مشکلات این حوزه با تدابیر استاندار و نیز سیاست های دولت یازدهم حل شود.

وی یکی از این سیاست های مدبرانه و درست دولت را در زمان اعلام قیمت خرید تضمینی گندم اعلام کرد و گفت: دولت در سال زراعی جاری قیمت های خرید گندم را قبل از کشت محصول اعلام کرد و باعث شد تا انگیزه زیادی بین کشاورزان برای کشت گندم بوجود آید.

شامی نژاد با تاکید بر حل مشکلات تولید کنندگان آرد گفت: هم اکنون ۲۴ کارخانه آردسازی ، ۲۶ باب سیلو با ذخیره سازی ۸۰۰ هزار تن در آذربایجان شرقی داریم.

وی با تاکید بر اینکه کارخانجات آرد سازی آذربایجان شرقی در حال حاضر با ۲۰ درصد توان خود کار می کنند، اظهار داشت: آذربایجان شرقی یکی از ساستان هایی است که تعداد کارخانجات آرد سازی در آن زیاد است.

وی در پایان سخنان خود در جواب چند سوال مطرح شده از طرف تولید کنندگان آرد در خصوص صادرات آرد گفت: در خصوص صادرات آرد شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۸ آماده حمایت است به شرطی که در چارچوب تصمیمات و مصوبات ساد استانی این امر باشد.

شامی نژاد نرخ خرید تضمینی گندم از کشاورزان را ۱۰ هزار و ۵۰۰ ریال اعلام کرد و گفت: وجوه کشاورزان از طریق بانک سپه به حساب آنان واریز می شود و مشکلی در این خصوص نداریم.

وی با بیان اینکه قیمت مصوب دولت برای خرید تضمینی گندم از کشاورزان رغبت بیشتری برای آنان ایجاد کرده است گفت: تا امروز بیش از ۳۲ هزار تن گندم از کشاورزان آذربایجان شرقی پس از بررسی و آزمایش های لازم خریداری شده است.

بانک های آذربایجان شرقی نگاه متفاوت تری به آردسازان داشته باشند

رئیس سازمان صنعت معدن وتجارت آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی آرد در استان گفت: برخی از مشکلات درون استانی است و می توان انها را در جلسات مختلف حل و فصل کرد.

حسین نجاتی با بیان اینکه برخی از مشکلات موجود سر راه آرد سازان مربوط به اختیارات مدیران وزارتخانه است، ادامه داد: نان یکی از نیازهای اصلی مردم است که همیشه در سر سفره وجود دارد و تشکیل دهنده نان هم آرد بوده که برای همین باید مشکلات آرد سازان هرچه سریعتر برطرف شود و کارخانجات با قدرت کامل در این فصل کاری که گندم ها برداشت می شود، کار کنند.

وی با تاکید مجدد بر اینکه باید با جدیت بیشتری مشکلات پیش روی تولیدکنندگان نان و آرد مورد بررسی قرار گیرد، ادامه داد: همکاری بانک ها در راستای توسعه واحدهای تولید آرد در آذربایجان شرقی موثر است که باید بانک های آذربایجان شرقی نگاه متفاوت تری به آردسازان داشته باشند.

صادرات آرد از آذربایجان شرقی به عراق

نجاتی در بخش دیگری از سخنان خود به صادرات آرد از آذربایجان شرقی به عراق اشاره کرد و ابراز داشت: باید راهکارهای افزایش توان تولید آرد و صادرات به کشورهای همسایه همچون عراق بررسی شود و در سازمان توسعه تجارت کشور نیز مطرح شود.

وی با بیان اینکه تامین نقدینگی و سرمایه در گردش مورد نیاز کارخانجات آرد سازی مورد توجه است، ادامه داد: باید در این خصوص از ظرفیت منابع صندوق توسعه ملی استفاده کنیم.

منبع : مهر