استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه صاحبان صنعت و تولیدکنندگان این استان باید به سمت صنایع نو و جدید حرکت کنند، گفت: صنایع استان و به خصوص تبریز قدیمی است و تعداد معدودی از آنها در دهه های ۱۳۸۰ و ۹۰ ایجاد شده‌اند.

مالک رحمتی پنجشنبه شب در نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی با تاکید بر اینکه برای رفع مشکل قدیمی بودن صنایع استان باید در حوزه اقتصاد دیجیتال فعال شویم و در کشور سرآمد باشیم افزود: باید اذعان کرد صنایع ما متعلق به چند دهه قبل و انتظار ما توجه به اقتصاد دیجیتال و شرکت‌های دانش بنیان است که اتاق بازرگانی تبریز باید در این مسیر حرکت های جدید را از خود نشان دهد.

وی پارلمان بخش خصوصی را مهمترین پایگاهی دانست که برای توسعه اقتصاد کشور و استان می‌ تواند تاثیرگذار باشد و مدیران دولتی نیز خود را نیازمند مشورت این اتاق می‌دانند.

رحمتی در ادامه با بیان اینکه مسئله مهم استان ناترازی است گفت: اگر بخواهیم این ناترازی را درست کنیم، جز با حضور بخش خصوصی امکان‌پذیر نیست و برای از بین بردن ناترازی در بخش برق و آب باید بخش خصوصی وارد عمل شود و دولت هم بسترسازی کند.

وی با ابراز تاسف از اینکه سرمایه‌گذاری اقتصادی نظم منطقی و زیبایی بصری ندارد اظهار کرد: به همین دلیل در نظر داریم سند توسعه صنعتی و عملیاتی آذربایجان شرقی را آماده و نقشه‌ راهِ صنعتی جدیدی مهیا کنیم.

رحمتی بر آثار مثبت و مزیت های بسیار وسیع دیپلماسی اقتصادی برای آذربایجان شرقی تاکید و اضافه کرد: در همین راستا پیشتر اقداماتی با کشورهای همسایه صورت گرفته که باید در اسرع وقت این مسیر را ادامه دهیم و توسعه اقتصادی با همسایه‌ها را راه‌اندازی و بلکه تقویت کنیم که اگر همین یک مسئله در استان حل شود سایر مشکلات دیده نمی‌شود زیرا سرآمد همه مسائل اقتصادی، صادرات است.

وی با اشاره به اینکه برای جبران عقب‌ماندگی اقتصادی آذربایجان شرقی باید بسته‌های سرمایه‌گذاری را در چارچوب زنجیره ارزش جلو ببریم گفت: صنایع پایین دست را نیز باید همراستای صنایع بالادستی ایجاد کنیم و اگر توانستیم به سرمایه‌گذاری نظم دهیم تا همه بخش‌ها سود ببرند، آن سرمایه‌گذاری ها به طور قطع جواب می‌دهد.

رحمتی مشارکت بخش خصوصی و عمومی در پروژه‌های نیمه‌تمام دولتی استان را مورد اشاره قرار داد و گفت: اگر بخش خصوصی بخواهد در تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام مشارکت کند، بسترهای قانونی فراهم است.

به گفته وی این موضوع به آیین‌نامه ها مرتبط نیست و اگر مصداقی سراغ است که کدام بخش خصوصی و برای مشارکت در کدام پروژه درخواست کرده و رسیدگی نشده است، ما آن موضوع را در هیات مولدسازی بررسی می کنیم.

استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: اگر این مسئله را گرفتار آئین‌نامه کنید، راه به جایی نخواهیم برد.