معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: در راستای توجه دولت سیزدهم به توسعه زیرساخت های حوزه راه، تلاش می‌شود تا پایان امسال ۸۰۰ تا یک هزار کیلومتر بزرگراه در سطح کشور به بهره برداری برسد.

«خیرالله خادمی» روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از قطعه ۶ آزادراه ارومیه – تبریز و پروژه های زیرساختی آذربایجان شرقی در جمع خبرنگاران افزود: در بخش ریلی نیز افتتاح چهار پروژه در برنامه این شرکت قرار دارد که اولین پروژه در این حوزه شامل خط آهن بستان آباد – خاوران خرداد ماه امسال با حضور رییس جمهور در آذربایجان شرقی به بهره برداری رسید و سه پروژه مسیر ریلی نیز در حال اجرا است.

وی اظهار کرد: هم اکنون پروژه های مسیر ریلی به طول ۴۰۷ کیلومتر در کشور در حال اجرا بوده که با بهره برداری از آن ها، استان های اردبیل، کردستان و رشت به شبکه ریلی کشور اضافه می شوند.

خادمی، ادامه داد: علاوه بر این آزادراه، پنج آزادراه دیگر نیز در سطح کشور به بهره برداری می رسد که از این تعداد ۲ آزادراه شامل مراغه – هشترود به طول ۳۰ کیلومتر در چهار خط و قطعه اول تبریز – مرند به طول ۲۴ کیلومتر در آذربایجان شرقی قرار دارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۶ هزار و ۳۰۰ کیلومتر پروژه بزرگراهی، یک هزار و ۵۰ کیلومتر پروژه آزادراهی و سه هزار و ۳۰۰ کیلومتر پروژه مسیر ریلی در کشور در دست اجراست، یادآور شد: این شرکت به طور متوسط سالانه ۸۰۰ تا یک هزار کیلومتر پروژه بزرگراهی، ۸۳ کیلومتر پروژه آزادراهی و ۱۷۰ کیلومتر پروژه مسیر ریلی در کشور احداث کرده است.

خادمی، با بیان اینکه آذربایجان شرقی با توجه به برخورداری از ظرفیت های خاص خود، دارای بیشترین پروژه آزادراهی در کشور است، افزود: آزادراه تبریز – ارومیه در ۶ قطعه به طول ۱۶۰ کیلومتر در دست اجرا بوده که سه قطعه از آن به طول ۷۰ کیلومتر بهره برداری شده و زیربار ترافیک رفته است.

وی اظهار کرد: عملیات اجرایی قطعه ۶ این آزادراه نیز با مشارکت سرمایه گذار داخلی به طول حدود ۳۲ کیلومتر از ۲ سال گذشته آغاز شده و قطعات سه و پنج آزادراه تبریز – ارومیه نیز با الحاق به قطعه ۶ از سوی این سرمایه گذار اجرا می شود.

برای اتمام ۲۹۳ کیلومتر پروژه آزادراهی کشور نیاز به سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار است

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با بیان اینکه اعتبار سالانه پروژه های ریلی در کشور حدود چهار هزار تا چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده و امسال اعتبار لازم برای اتمام ۴۰۰ کیلومتر پروژه های این حوزه اختصاص یافته است، گفت: در بخش آزادراهی برای اتمام ۲۹۳ کیلومتر پروژه در این حوزه نیاز به سه هزار تا سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار با مشارکت دولت و بخش خصوصی است.

دولت با اجرای برنامه های تشویقی از سرمایه گذاران حوزه راه حمایت می کند

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با بیان اینکه دولت با اجرای برنامه های مختلف تشویقی از سرمایه گذاران حوزه توسعه زیرساخت های حمل و نقل حمایت می کند، گفت: از جمله این برنامه ها افزایش پرداخت سود سپرده از سه درصد به ۱۰ درصد به سرمایه گذاران این حوزه است.

خادمی، ادامه داد: دولت تلاش می کنند با برنامه ریزی لازم زمینه را برای احداث شهرک های مسکونی در حاشیه آزادراه ها توسط سرمایه گذاران پروژه های آزادراهی فراهم کند تا آنان بتوانند از سود شهرک سازی در حاشیه آزادراه ها بهره مند شوند.