مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: سن گندم مهمترین آفت این محصول در استان است که تاکنون در سطح حدود ۸۶ هزار هکتار با این آفت مبارزه شده است.

محمود کیا در مورد مهمترین اقدامات استان در مقابله با عوامل خسارت‌زا بیان کرد: در ۶۴ هزار هکتار سن مادری، ۱۳ هزار پوره و حدود هشت هزار و ۷۰۰ هکتار با آفت سن برگشتی مبارزه آغاز شده است.
وی ادامه داد: از دیگر مشکل عمده‌ آفات که تمام محصولات اعم از باغی و زراعی استان آذربایجان شرقی را تهدید می‌کند ملخ است که در این استان انواع ملخ‌های بومی، ملخ شاخک بلند، ملخ شکم بادمجانی و ملخ مراکشی که فاز مهاجری دارند و می‌توانند به کشورهای حاشیه جابه‌جا شوند، وجود دارد.

کیا گفت: با این آفت نیز در چند ماهه نخست سال حدود ۱۰ هزار هکتار مبارزه شده است و مبارزه ادامه دارد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی بیان کرد: مبارزه با جونده‌ها از جمله موش نیز در حدود پنج هزار هکتار انجام شده است.
کیا ادامه داد: در حوزه محصولات زراعی حدود ۷۰ هزار هکتار مبارزه با علف‌های هرز گندم انجام شده بر این اساس امسال گندم تمیزی داریم و کیفیت گندم برداشت‌ شده این موضوع را نشان می‌دهد.

وی در مورد آفات کلزا نیز گفت: با آفات شته و پروانه پشت الماسی مبارزه خوبی انجام شده و تناژی که از کلزا داریم، بسیار قابل قبول و مطلوب است.
وی با بیان اینکه نخود محصول غالب استان برای تناوب کشت گندم است، گفت: امسال متاسفانه آگروتیس حالت طغیانی داشت ولی بسیار خوب کنترل شد و با هلیوتیس که آفت دیگر نخود است، مبارزه انجام شده است البته نخودهایی که برداشت می‌شود، سالم و عاری از آفت است.
کیا با اشاره به کشت گلرنگ در سطح آذربایجان شرقی، اظهار کرد: کشت این محصول در قالب جهش تولید چند سالی است که توسعه پیدا کرده است، آفت آگروتیس نخود، گلرنگ را نیز تهدید می ‌کند که کنترل شده و مگس گلرنگ و هلیوتیس نیز که جزو آفات مهمی هستند تحت کنترل هستند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی بیان کرد: محصول پنبه در منطقه خداآفرین که نقطه گرمسیر استان است تولید می‌شود و هلیوتیس می‌تواند آن را تهدید کند اما با توجه به پیش آگاهی انجام شده و سموم مناسبی که در اختیار کشاورز است، پنبه نیز وضعیت قابل قبول و مناسبی دارد.

کیا با بیان اینکه درخت میوه عمده استان سیب و انگور است، ادامه داد: آفت غالب سیب، کرم سیب است، ۲۵ دستگاه دیتالاگر داریم که دما، رطوبت و ساعت خیس بودن برگ را به طور لحظه‌ای نشان می‌دهند به این ترتیب این آفت با استفاده از مجموعه اطلاعات روزانه پیش آگاهی می‌شود.

وی با اشاره به آفت خوشه خوار انگور، ادامه داد: کشت انگور در استان در سطح وسیعی وجود دارد این استان جزو صادرکنندگان عمده کشمش است و آفت خوشه‌خوار با روش فرمونی، تله‌گذاری، شکار پروانه‌ها و دیتالاگر پیش‌آگاهی می‌شود و تاکنون تحت کنترل بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه سم محصولات سیب و کشمش کاملا ارزیابی می‌شود از این رو در انتخاب سموم محدودیت زیادی داریم و مجاز به استفاده از هر سمی نیستیم اما با این وجود با سموم مجاز مورد قبول کشورهای اروپایی، آفت تا حدودی تحت کنترل بوده است.

حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در استان وجود دارد که بخش عمده ای از این اراضی به صورت دیم کشت می شود از این رو طرح جهش تولید در دیمزارها با استفاده از ارقام مناسب و همچنین به زراعی مورد توجه مسوولان جهاد کشاورزی و کشاورزان قرار گرفته است.

میزان تولیدات محصولات کشاورزی استان حدود پنج میلیون تن است که سه میلیون تن آن مربوط به حوزه زراعت، یک میلیون تن مربوط به حوزه باغبانی و یک میلیون تن نیز مربوط به حوزه دام و طیور است.