مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی با اشاره به روند افزایش دمای استان در سال زراعی جاری نسبت به دوره آماری ۳۰ ساله، گفت: این استان به طور میانگین با افزایش دمای ۱.۶ درجه سانتی گراد در رتبه دوم کشور قرار گرفته است.

حبیب عبدلی، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خراسان شمالی با افزایش دمای ۱.۷ درجه سانتی گراد در رتبه اول و استان های گلستان، گیلان و اردبیل نیز با افزایش دمای ۱.۶ درجه سانتی گراد با آذربایجان شرقی در یک رده قرار دارند.
وی اظهار کرد: در بین شهرهای استان، در سال زراعی جاری خداآفرین با افزایش دمای ۲.۶ درجه ای و هریس با افزایش دمای هشت دهم درجه ای در مقیاس سانتی گراد نسبت به دوره آماری ۳۰ ساله به ترتیب بیشترین و کمترین میزان افزایش دما را به خود اختصاص داده اند.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی، میانگین افزایش دمای کشور در سال زراعی جاری را ۱.۱ درجه سانتی گراد اعلام کرد و گفت: پیش بینی می شود تا نیمه دوم مرداد امسال دمای هوای این استان به همراه قسمتی از خراسان جنوبی، شمال کرمان و شمالغرب سیستان و بلوچستان با افزایش دمای یک تا ۲ درجه سانتی گرادی نسبت به میانگین بلند مدت مواجه شود.
عبدلی، با بیان اینکه در سال زراعی جاری ( اول مهر سال گذشته تا ۲۸ خرداد امسال) میزان بارش در استان ۲۱۱.۴ میلی متر ثبت شده است، ادامه داد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته ۱۱.۵ درصد و نسبت به بلند مدت ۲۴ درصد کاهش نشان می دهد و شرق دریاچه ارومیه با کاهش ۵۹ درصدی نسبت به دوره آماری بیشترین کاهش بارش را به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به اینکه میانگین بارش در سطح کشور نسبت به دوره نرمال (یک دهه) ۴۴ میلی متر کاهش یافته است، یادآور شد: آذربایجان شرقی با کاهش ۶۶.۸ میلی متری بارش نسبت به دوره نرمال، در رتبه دهم کشور قرار دارد.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: سال زراعی ۸۶ -۸۷ جزو کم بارش ترین سال های استان بود و در سال زراعی جاری و تا نیمه دوم اسفند، میزان بارش نسبت به سال زراعی ۸۶-۸۷ نیز کمتر شد ولی از نیمه دوم اسفند با شروع بارش ها، میزان بارش استان به بارش های میانگین نزدیک تر شد.
عبدلی، افزود: میانگین بارش در سال زراعی جاری در حوزه دریاچه ارومیه ( استان های کردستان، آذربایجان شرقی و غربی) نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته ۲ دهم کاهش یافته و تقریبا معادل مدت مشابه سال زراعی گذشته است.
وی با بیان اینکه از نیمه دوم اسفند سال گذشته شاخص سبزینگی محیط استان با افزایش میزان بارش ها هشت درصد نسبت به دوره نرمال افزایش یافت، اظهار کرد: میزان تبخیر در آذربایجان شرقی نیز نسبت به دهه گذشته سه درصد کاهش یافته که این اتفاق، نشانه خوبی برای استان است.
وی خاطرنشان کرد: عوامل مختلفی مانند ابرناکی، رطوبت و وزش باد به غیر از دما در میزان تبخیر موثر است.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: وضعیت خشکسالی هواشناسی ( شاخص بارش) استان نشان می دهد که ۶ درصد استان در حال نرمال و بقیه مناطق استان در شرایط خشکسالی های بسیار شدید، شدید، متوسط و ضعیف قرار دارد.
عبدلی، ادامه داد: در مناطق شمالی استان، خشکسالی هواشناسی محسوس تر از مناطق جنوب است.
به گزارش ایرنا، آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.