معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی ضمن هشدار به گردشگران به جهت رهاسازی زباله ها در مناطق زیست حیوانی، اعلام کرد: زباله ها و پسماندهای انسانی رها شده در دامن طبیعت تهدید بسیار جدی برای حیات وحش است.

داود غنی پور روز سه شنبه در جمع خبرنگاران، به مخاطرات جانی گونه های جانوری و پرنده ها به دلیل بلعیدن پسماندها اشاره و اظهار کرد: بسیاری از مواد فلزی، پلاستیکی و آلاینده های زیست محیطی، جان گونه های حیات وحش از جمله پرندگان را به خطر می اندازند که در این رابطه باید گردشگران به خصوص در فصل گرم سال متوجه این موضوع باشند.

وی افزود: زباله های رها شده در طبیعت به خصوص در مناطق با تراکم بالای گونه های حیات وحش و تنوع زیستی آذربایجان شرقی، به راحتی در دسترس حیوانات قرار می گیرد و با توجه به اینکه پرندگان به آنها به عنوان غذا نگاه می کنند، احتمال اینکه با خوردن آنها تلف شوند، بسیار زیاد است.

غنی پور ضرر و زیان ناشی از رهای سازی زباله در دامن طبیعت را بسیار وسیع خواند و یادآور شد: علاوه بر گونه های جانوری، گونه های گیاهی نیز به دلیل حجم بالای این پسماندها در خطر نابودی قرار دارند.

وی خواستار همکاری مردم در مدیریت پسماندهای خانگی و رها شده در طبیعت شد و با تاکید بر اینکه اقدامات نهادها و ارگان های متولی نیز باید مد نظر باشد، ادامه داد: این اقدامات جلوگیری از مشکلات ناشی از عدم مدیریت اصولی پسماندها که تنوع زیستی را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار می دهد، بسیار ثمربخش خواهد کرد.

غنی پور با اشاره به اینکه مناطق گردشگری آذربایجان شرقی از تنوع زیستی بالای گونه های جانوری و گیاهی برخوردار است، گفت: در صورت عدم رعایت معیارهای گردشگری پایدار، محیط زیست استان با چالش های جدی برای زیستمندان مواجه خواهد شد.

وی تلفات پرندگان و گونه های جانوری را برای محیط زیست بسیار نگران کننده خواند و اظهار کرد: کارشناسان حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی پس از کالبدگشایی تعدادی از پرندگان متوجه آثار و بقایای مواد به ظاهر غیر قابل استفاده و رها شده در طبیعت شدند که عامل اصلی مرگ گونه ها بود.

معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: آگاهی های زیست محیطی در جوامعی که ارتباط تنگاتنگ با محیط زیست پیرامون خود دارند، اهمیت بیشتری در پیشگیری از رفتارهای نادرست انسان و به تبع آن پیشگیری از تلفات گونه های حیات وحش دارد.

غنی پور افزود: در این زمینه رسانه های گروهی با انتشار اخبار و گزارش های مختلف می توانند مردم و گردشگران را نسبت به مخاطرات عدیده رهاسازی زباله ها در دامن طبیعت آگاه کنند.