معاون اجرایی رییس جمهور در بازدید از مجموعه فرهنگی تاریخی «مقبره الشعرا» تبریز، در جریان روند بازسازی و سامان دهی آن قرار گرفت و گفت: این مجموعه از فاخرترین مجموعه های فرهنگی و گردشگری ایران است که مورد توجه دولت سیزدهم است.

محسن منصوری روز سه شنبه در جریان این بازدید در جمع خبرنگاران با بیان اینکه رئیس جمهور شخصا عنایت ویژه ای به آذربایجان شرقی دارد و جزئیات پروژه ها را پیگیری می کند، گفت: امروز تعدادی از پروژه های مصوبات سفر مورد بازدید قرار گرفت.

وی در خصوص پروژه محوطه سازی مقبره الشعرا گفت: این پروژه از لحاظ فرهنگی پروژه مهمی در استان است و گره های مدیریتی داشت که هم اکنون این گره ها رفع شده و منابع لازم برای اجرای آن اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه فاز اول این پروژه در خرداد امسال به بهره برداری می رسد، گفت: هم اکنون تحول اساسی در طرح های عمرانی و اقتصادی این استان ایجاد شده و مسوولان و سرمایه گذاران پای کار هستند.

منصوری با بیان اینکه راه آهن بستان آباد _ خاوران به عنوان یکی از مطالبات مردم این استان آماده بهره برداری با حضور رئیس جمهور است، افزود: بهره برداری از این پروژه تحول عظیمی در حوزه های اقتصادی و اجتماعی استان ایجاد می کند و تا ۲ ماه آینده نواقص جزئی پروژه نیز رفع می شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۰۰ درصد از کارهای فنی این پروژه به اتمام رسیده است، گفت: هماهنگی های درون سازمانی برای تکمیل آن انجام می شود.

منصوری با اشاره به اینکه با بهره برداری از این پروژه مردم استان های شمالغرب کشور از مزایای آن بهره مند می شوند، گفت: تلاش می شود این پروژه در اسرع وقت به بهره برداری برسد.

وی همچنین با اشاره به بازدید خود از قطعه ۶ اتوبان ارومیه _ تبریز، گفت: برای تسهیل در تملک اراضی موجود در این مسیر، مجوز تهاتر به پیمانکار صادر می شود.

معاون رئیس جمهور همچنین با اشاره به بازدید از بیمارستان جامع سرطانی تبریز، گفت: اقدامات خوبی در ساخت بیمارستان توسط دولت و بخش خصوصی در این استان انجام شده است.

وی اظهار کرد: با بهره برداری از این بیمارستان سرانه تخت بیمارستانی استان از ۱.۸ به ۲ تخت برای هر یکهزار نفر می رسد.

منصوری با اعلام اینکه هفت هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان ازمصوبات سفرخرداد ماه سال گذشته رئیس جمهور به آذربایجانشرقی محقق شده است، گفت: با گذشت کمتر از ۱۰ ماه از سفر رئیس جمهور به آذربایجان شرقی این میزان اعتبار سفر تحقق یافته است.

وی با بیان اینکه بیش از این مبلغ در استان هزینه شده است، گفت: این میزان اعتبار اهرمی برای ایجاد نهضت بزرگ عمرانی در این استان شده است.

مجموعه شناخته شده فرهنگی تاریخی «مقبره الشعرا» تبریز از غنی ترین یادمان های حوزه شعر و ادب کشور است که در سال های نه چندان دور به دلیل ناکافی بودن اعتبارات استانی و نداشتن ردیف بودجه ملی، با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کرد که در سفر استانی خرداد ماه سال گذشته آیت الله رییسی به تبریز رمقی دوباره بر کالبد این مجموعه دمیده شد و بازسازی آن روح تازه ای گرفت.

این مجموعه تاریخی فرهنگی با قدمت کهن که در محله قدیمی «سرخاب» تبریز و در ضلع شرقی خیابان ثقه الاسلام و شمال محله قدیمی «ششگلان» واقع شده بر اساس منابع تاریخی، پیکر حدود ۴۱۰ شاعر و ادیب ایرانی ادوار مختلف تاریخی کشور را در خود جای داده و از مکان های ارزشمند و مهم گردشگری کهن شهر تبریز به شمار می رود.

در سفر رییس جمهوری به تبریز ۱۲۰ میلیارد تومان برای ساماندهی مقبره الشعرا برای سه سال اختصاص یافت که در سال گذشته برای ساماندهی بخش جنوبی (صفه جنوبی) این مجموعه ۴۰ میلیارد تومان هزینه شده و در حال حاضر ساماندهی صفه شمالی قسمت بیرونی این مجموعه تمام شده و ساماندهی بخش جنوبی آن نیز در حال اجراست.

نمای بیرونی این پروژه در زمینی به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع و نمای درونی آن با زیربنای ۶ هزار مترمربع در حال اجرا بوده و نمای بیرونی و سنگ کاری آن در آینده نزدیک به پایان می رسد.

محسن منصوری معاون اجرایی رییس جمهور پس از پایان سفر خود به استان آذربایجان غربی از راه زمینی و از طریق شهرستان میاندوآب با استقبال عابدین خرم استاندار آذربایجان شرقی وارد این استان شد.

وی امروز از پروژه راه آهن تبریز- میانه ( ایستگاه راه آهن خاوران تبریز)، بیمارستان جامع سرطان تبریز و قطعه ۶ اتوبان ارومیه – تبریز بازدید کرد.

منصوری در ادامه در همایش ۱۰ هزار نفری جوانان تمدن ساز هلال احمر آذربایجان شرقی در سالن پور شریفی تبریز شرکت می کند سپس از کارخانه شیشه آذر و احتمالا از طرح ملی مسکن در شهر جدید سهند بازدید می کند.

دیدار با فعالان فرهنگی استان، پیگیری مصوبات سفر اول استانی آیت الله رییسی به آذربایجان شرقی و جلسه ستاد سفر از دیگر برنامه های معاون اجرایی رییس جمهور در سفر به آذربایجان شرقی است.

سفر معاون اجرایی رییس جمهور به آذربایجان شرقی پیگیری مصوبات استانی سفر آیت الله رییسی در خرداد ماه سال گذشته به تبریز و بازدید از طرح های این سفر است.