مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان شرقی با اشاره به ثبت ۳۸۸ هزار بازدید از جاذبه های گردشگری استان در تعطیلات عید فطر، از روند رو به رشد و افزایشی تعداد ورودی گردشگران به این استان طی هفته های اخیر خبر داد.

احمد حمزه‌زاده روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران، با اشاره به استقبال بی‌سابقه و بازدید مطلوب گردشگران داخلی و خارجی از جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی در ایام نوروز، تداوم و تقویت این حضور طی تعطیلات عید فطر را نشانه تحرک مناسب صنعت گردشگری استان ارزیابی کرد.

وی اظهار کرد: طی هفته گذشته و ایام تعطیلات عید سعید فطر افزون بر ۳۸۸ هزار بازدید از جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و فرهنگی آذربایجان شرقی صورت گرفت که این ارقام طی روزهای ۲۹ فروردین تا چهارم اردیبهشت‌ ماه به ثبت رسید.

حمزه زاده ادامه داد: طی این ایام موزه‌های آذربایجان شرقی نیز مورد استقبال گسترده گردشگران قرار گرفت که بر اساس آمار اخذ شده توسط دبیرخانه ستاد خدمات سفر استان، تعداد ۳۰ هزار و ۶۹۲ قطعه بلیت بازدید از موزه‌های استان در این روزها به فروش رفت.

وی کلیسای سنت استپانوس در شهرستان جلفا با ۱۴ هزار و ۶۸۷ مورد، موزه قاجار ۳ هزار و ۱۲۱ مورد و موزه آذربایجان با ۲ هزار و ۷۲۴ مورد را در صدر موزه‌های پر بازدید آذربایجان شرقی طی ایام تعطیلات عید سعید فطر اعلام کرد.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان شرقی همچنین از اقامت حدود ۵۰ هزار گردشگر در شهرهای مختلف استان طی تعطیلات عید فطر خبر داد و افزود: طی سفرهای انجام شده در تعطیلات عید فطر همچون ایام نوروز شاهد رشد اقامت در مراکز اقامت رسمی استان بودیم.

حمزه زاده ادامه داد: مراکز اقامتی رسمی آذربایجان شرقی شامل هتل، هتل آپارتمان، واحدهای بوم‌گردی، مهمانپذیرها و همچنین مراکز اقامتی آموزش و پرورش را شامل می شود .

به گفته وی طی ایام ذکر شده شهرستان‌های کلیبر، جلفا و خداآفرین جزو شهرستان های پرمراجعه آذربایجان شرقی بودند که بیشترین آمار اقامت را به خود اختصاص دادند.

آذربایجان شرقی با داشتن چهار هزار اثر تاریخی و باستانی که ۲ هزار و ۷۵ مورد آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، جزو پنج استان اول گردشگر پذیر ایران به شمار می رود.