رییس گروه پیش بینی اداره‌کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به نقشه‌های پیشیابی هواشناسی، در چهار روز آینده بارش باران در نواحی شرقی استان به ویژه منطقه ارسباران ادامه می‌یابد.

محمد امیدفر، روز شنبه با اشاره به اینکه با عبور سامانه بارشی از امروز از سطح استان، افزود: با عبور این سامانه، در چند روز آینده در غالب نواحی استان جوی نسبتا پایدار حاکم می شود.

وی با اشاره به افزایش نسبی دما در استان طی روزهای آینده، اظهار کرد: شرایط فصلی و محلی و گذر زبانه پرفشاری خزری در نواحی شرقی و منطقه ارسباران موجب افزایش ابر و بارش پراکنده باران می شود.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به بارش باران در ۲۴ ساعت گذشته در برخی شهرهای استان، گفت: بیشترین میزان بارندگی از شهرستان هریس به میزان ۲.۵ میلی متر و کمترین بارش از سراب به میزان یک دهم میلی متر گزارش شده است.

امیدفر، ادامه داد: در این بازه زمانی سراب با دمای منفی سه درجه و کلیبر با دمای مثبت ۱۰ درجه سانتی گراد به ترتیب سردترین و گرمترین شهرهای استان بودند و دمای تبریز در این مدت ۲ درجه بالای صفر ثبت شده است.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.