تعطیلات عید نوروز در ۱۳ فروردین که «روز طبیعت» نامگذاری شده است، برای ایرانیان پایان می یابد؛ روزی که با حضور بی شمار مردم در دامان طبیعت به دلیل عدم فرهنگ سازی مناسب، طبیعت بیشترین آسیب را می بیند، بدین ترتیب باید دوست خوبی برای طبیعت باشیم‌.

قرن هاست که ایرانی‌ها بر اساس یک سنت دیرین سیزدهمین روز از بهار را با حضور در دل طبیعت سپری می کنند و هر کدام از ساکنان ایران به فراخور محل سکونت خود به دامن دریا ، دشت ، جنگل ، کوهستان و در کلان شهرها به بوستان و پارک ها پناه می‌برند تا شادی های عیدانه خود را تکمیل کرده و با کسب انرژی از طبیعت خود را برای سال جدید مهیا کنند .

آیین های سنتی روز سیزدهم فروردین، در تمامی نقاط ایران سرشار از شادی و زیبایی به وسعت بهار بوده و همواره سرسبزی و پاکی این روزها را به تصویر می کشد.

رفتن به دامن صحرا و طبیعت، شوخی و بازی کردن ،دویدن و در هر حال شاد بودن، بخشی از ویژگی‌های روز سیزده بدر است اما در سال های اخیر همسفره شدن با طبیعت و حضور در عرصه های طبیعی کشور ثمره ای جز خسران و نابودی طبیعت به همراه نداشته است .

افزایش تعداد خودروها و توسعه راه های دسترسی به نقاط مختلف طبیعت (حتی نقاط بکر ) زمینه افزایش حضور در طبیعت را فراهم کرده و این موضوع در کنار کم توجهی به دغدغه های زیست محیطی، سبب شده تا سیزدهم فروردین روز خوش‌آیندی برای طبیعت نباشد .

پراکندن هزاران تن زباله در طبیعت ، سوزاندن چوب و سرشاخه های جنگلی ، تخریب محیط زیست و حتی شکار جانوران و آسیب به نهال های نورس از جمله معضلاتی است که روز سیزده بدر را به یک روز پرمخاطره برای طبیعت تبدیل کرده است .

برخلاف باور عامه که سیزدهمین روز فروردین را روزی نحس می دانند، روز آشتی با طبیعت، بهره مندی از منابع طبیعی و ثروت های خدادادی بوده که به رایگان در اختیار ما قرار گرفته است.

از دیرباز رسوم این روز در هر اقلیم و دیاری گرامی داشته می شد و رسومی مانند سبزه گرده زدن، ، اجرای بازی های بومی و محلی و تهیه غذاهای محلی فرصتی برای شادی، نشاط و مهیا شدن برای فعالیت در سال جدید می باشد.

در کنار گرامیداشت سنت ها و رسوم روز طبیعت، حفاظت از محیط زیست و عرصه ها و منابع طبیعی در این روز از توصیه ها و آموزه های دینی، خردمندان، فرهیختگان و بزرگان بوده است.

هرچند در سال های دور آیین سیزده بدر در طبیعت پیرامون شهر و روستاها برگزار می شد اما در سال های اخیر با تحول و پیشرفت وسایل نقلیه و حمل و نقل و افزایش وسعت شهرها، گستره این آیین نقاط دورتر و بکر را نیز دربر گرفته و محیط زیست را نیز با مخاطرات متعددی روبرو کرده است.

آلودگی آب های روان، تخریب درختان و عرصه های منابع طبیعی، آتش سوزی و نابودی مراتع و درختان از جمله پیامدهای روز طبیعت در سال های گذشته بوده که علاقه مندان به طبیعت و محیط زیست را با نگرانی های جدی روبرو کرده است.

حفظ محیط زیست و صیانت از منابع طبیعی نه فقط بر عهده دولت ها بلکه وظیفه تک تک افراد جامعه بوده و در این راه قوانین کشور به خصوص قانون اساسی صراحت لازم را دارد و روز طبیعت بهترین فرصت برای تمرین و آموزش همه آحاد جامعه است.

امروز رفاه، توسعه و پیشرفت جامعه در گرو زندگی سالم در طبیعت سالم است و سرنوشت انسان در گرو محیط زیست پاک و حفاظت از منابع زیست محیطی و طبیعی می باشد که لازمه آن فرهنگ سازی و برنامه ریزی علمی و پایدار است.

در این میان نقش مسئولان، سازمان های مردم نهاد حوزه محیط زیست و طبیعت و رسانه ها برای آگاهی و آموزش مردم بسیار مهم و قابل توجه است و نباید این مسئولیت محدود به یک نهاد و سازمان باشد.

احساس مسئولیت در قبال نعمت های طبیعی مهم ترین شرط برای رفتار مناسب در روز طبیعت است و جمع آوری زباله ها از دامن طبیعت، نشکستن شاخه درختان و بوته ها و تخریب نکردن گل و گیاه، خاموش کردن آتش، آلوده نکردن خاک و آب از مواردی است که می توانیم با رعایت آنها طبیعت را زیباتر و پاکیزه تر نگهداری کنیم.

بیاییم در روز طبیعت ، در هر نقطه و هر محیط طبیعی که هستیم با دیده بانی، حفظ و پاسداشت طبیعت و محیط زیست، ضمن استفاده از این مظاهر و منابع طبیعی و الهی، آیندگان و نسل های بعد را در این جشن و آیین باستانی شریک کنیم و نوروز را با بدرقه ای زیبا و پاک همراه سازیم.

توصیه های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی به گردشگران روز طبیعت

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی اطلاعیه ای را خطاب به طبیعت گردان جهت حفاظت از طبیعت و عرصه های منابع طبیعی صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: اکنون که در بهار طبیعت به سر می بریم، شایسته است علاوه بر بهره‌مندی از طبیعت و مواهب الهی، از این میراث بی مثل و گران بها که امانت نسل های آینده در دستان ما است، به صورتی مسئولانه حفاظت و مراقبت نموده و در سفرهای ایام نوروز و بویژه روز طبیعت ضمن ممانعت از آسیب به منابع طبیعی، سهم خویش را در حفظ، حراست و تأمین امنیت پایدار عرصه های منابع طبیعی ایفا کنیم.

این اطلاعیه افزوده است: هم وطنان عزیز، ما اگر بتوانیم با آگاهی رسانی و کمک یکدیگر خسارت های روز طبیعت را به حداقل رسانده و رفتار مسئولانه طبیعت گردان را در این روز افزایش دهیم، بخش بزرگی از رسالت خود را در حفظ اکوسیستم کشورمان ادا کرده ایم. پرهیز از شکستن شاخه درختان، خودداری از روشن کردن آتش در جنگل ها و مراتع، خودداری از پرتاپ ته سیگار، چوب کبریت و اشیایی مانند شیشه و قوطی فلزی به طبیعت (که در اثر تابش نور خورشید به ویژه در فصل تابستان باعث ایجاد حریق در جنگل‌ها و مراتع می‌شوند) و همچنین رعایت اصول بهداشتی در طبیعت و بازگرداندن زباله ها از طبیعت به خانه یا مراکز جمع آوری زباله می تواند تا حدود زیادی از آسیب به جنگل ها و منابع طبیعی پیشگیری کند.

هرگونه آتش سوزی با عامل انسانی می تواند خسارت های جبران ناپذیری برای عرصه های طبیعی و حیات وحش به دنبال داشته باشد و توصیه اکید ما به عنوان خادمان طبیعت این است که در جنگل ها و مراتع آذربایجان شرقی آتش روشن نکنید، اما اگر به هر دلیلی در طبیعت آتش روشن کردید، پس از استفاده، لطفاً از خاموشی کامل عمق کانون آتش مطمئن شده، سپس منطقه را ترک کنید. وجود کیسه پلاستیکی به تعداد لازم علاوه بر اینکه تفکیک زباله ها را میسر می کند، باعث می شود طبیعت آلوده نشود. ما می توانیم به اندازه ۲ تا سه کیسه دیگر زباله های اطرافمان را جمع آوری کنیم تا از محیطی پاک لذت بیشتری ببریم.

ما می‌دانیم که بسیاری از مواد در طبیعت تجزیه می‌شوند؛ برای مثال پسماندهای غذایی مانند تفاله چای، پوست میوه‌ها، خرده‌های نان، پوست تخم مرغ، پوست آجیل‌ها و… معمولاً پس از یک سفر طبیعت گردی روی دست ما می‌مانند. درست است که این مواد قابل تجزیه در طبیعت هستند، اما نباید آن‌ها را در طبیعت رها کنیم و تا حد امکان زباله ها را با خود برگردانیم.

اگر در مکان‌های مرطوب مانند جنگل و کوهستان هستید، یک گودال کوچک حفر کنید، پسماندهای غذایی را درون آن بریزید و با کمی آب آن‌ها را مرطوب کنید، سپس روی تمام پسماندها را با خاک بپوشانید. به این ترتیب به تجزیه سریع‌تر مواد کمک کرده‌اید. همچنین ظاهر طبیعت با پسماندهای غذایی آلوده و کثیف به نظر نمی‌آید.

به طور کلی باید به یاد داشته باشیم که قصد ما از سفر به طبیعت، آشتی با آن و بهره مندی از مواهب طبیعت است، بنابراین وقتی طبیعت را ترک می‌کنیم، باید سعی کنیم کوچکترین اثری از خود در طبیعت بر جای نگذاریم.

نظم طبیعت با کوچکترین دخالت ما دچار اختلال می‌شود، کار حفاظت از منابع طبیعی در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی حتی در ایام تعطیلات نوروزی تعطیل پذیر نیست و نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی استان در تمام ایام تعطیلات به گشت و مراقبت های خود ادامه داده و برای حفاظت از جنگل ها و مراتع به همراهی و همکاری مردم و دوستداران منابع طبیعی و محیط زیست نیاز دارند.

طبیعت دوستان و شما مردم عزیز نیز می توانید هر گونه تخریب و تصرف اراضی ملی، آتش سوزی در جنگل ها و مراتع و سایر مخاطرات در حوزه منابع طبیعی را در هر ساعتی از شبانه روز به سامانه های ۱۳۹ و ۱۵۰۴ گزارش کنید .