مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی با اشاره به افزایش حضور گردشگران، گفت: میزان بازدید از اماکن تاریخی، موزه‌ها، طبیعت و مناطق گردشگری این استان تا هفت روز نخست امسال بیش از ۴۵ درصد نسبت به پارسال افزایش یافت.

مرتضی صفری روز چهارشنبه در گفت و گویی اظهار کرد: طبق ارزیابی انجام شده، میزان بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری آذربایجان‌غربی که بازدید از آن از طریق فروش بلیت انجام می‌شود نیز بیش از ۱۱۰ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه کاخ باغچه جوق ماکو بیشترین بازدید کننده را در سطح استان به خود اختصاص داده است، افزود: موزه مردم شناسی ارومیه و موزه باستان شناسی ارومیه به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی همچنین از افزایش ۳۴ درصدی اقامت مسافران در هتل‌ها، مراکز اقامتی بوم گردی، مهانپذیرها و اقامت‌های غیر رسمی همچون خانه معلم و مدارس آذربایجان‌غربی خبر داد.

وی همچنین با اشاره به کاهش آمار مسافران ورودی و خروجی از سه فرودگاه ارومیه، خوی و ماکو در آذربایجان‌غربی، بدون ذکر آمار گفت: دلیل این کاهش، کم شدن پروازهای اختصاص یافته به آذربایجان‌غربی است که در تلاشیم طی رایزنی با شرکت‌های هواپیمایی این مشکل برطرف شود.

صفری همچنین به برگزاری بیش از ۱۲۰ برنامه مختلف به مناسبت نوروز در شهرستان‌های آذربایجان‌غربی اشاره کرد و یادآور شد: شهرداری ارومیه و سازمان زیباسازی این مجموعه نهایت همکاری را برای استقبال از مسافران نوروزی به عمل آوردند.

وی ادامه داد: آماده سازی چهره بصری شهر برای استقبال از مسافران نوروزی و اختصاص چهار اتوبوس گردشگری در همین راستا از عملکرد موفق شهرداری ارومیه در این زمینه بود.