رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی از افزایش محسوس تولید محصولات کشاورزی استان در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: بیش از ۳۲۰ میلیون دلار انواع محصولات کشاورزی به ۵۲ کشور اروپایی و آسیایی صادر شده است.

اکبر فتحی روز چهارشنبه در گفتگویی، بیشتر محصولات صادراتی بخش کشاورزی آذربایجان شرقی را شامل محصولات گلخانه ای، فراورده های دامی، چرم و پوست و کنسانتره اعلام و اظهار کرد: همان طور که اشاره شد این محصولات به ۵۲ کشور اروپایی و آسیایی از جمله کشورهای همسایه و روسیه صادر می شود.

وی با اشاره به افزایش قابل توجه تولید محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل از آن گفت: سال گذشته با افزایش ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تنی محصولات مواجه بودیم که افزایش ۱۰ برابری محصولات گلخانه ای و نیز زیرکشت بردن زمین های آیش از جمله این موارد است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در رابطه با اقدمات عملی شعار سال گذشته خاطرنشان کرد: شعار سال گذشته بر مبنای اشتغال و دانش بنیان بود که در حوزه دانش بنیان بودن بخش کشاورزی نسبت به سایر بخش ها عقب مانده است اما در ابتدای همان سال طبق مصوبه وزارت جهاد کشاورزی ما هم بنا را بر دانش بنیان کردن بخش های جهاد کشاورزی کردیم و نیازمندی های دانش بنیانی را احصا و بر آن اساس فراخوان صادر کردیم.

ایجاد ۱۳ شرکت دانش بنیان در آذربایجان شرقی

فتحی ادامه داد: بر این اساس دانشگاه ها و پارک علم و فناوری همکاری خوبی با ما کردند و دهکده نوآوری و فناوری را با تاسیس ۳۶ شرکت ایجاد کردیم که ۱۳ شرکت هم اکنون به دانش بنیان تبدیل شده اند.

وی اشتغال فارغ التحصیلان بخش کشاورزی را منوط به رونق تولید و رشد آن دانست و گفت: هم در حوزه تشکیل شرکت های دانش بنیان و هم جذب دانش آموختگان اقدامات خوبی انجام شد که در این راستا ۱۵۰ شرکت خدمات نظام مهندسی استان در حال تبدیل به دانش بنیان هستند.

رییس جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به نیازهای جانبی بخش کشاورزی از تولید برخی از تجهیزات نوین کشاورزی توسط شرکت های دانش بنیان خبر داد و افزود: با توجه به اینکه نهاده های دامی بیشترین نیاز دامداران بوده و بیشتر آن محصول وارداتی است، چند شرکت دانش بنیان اکنون از ضایعات محصولات کشاورزی فراورده های دامی تولید می کنند همچنین در زمینه آبیاری نوین نیز تجهیزات مورد نیاز در استان توسط شرکت های دانش بنیان تولید می شود.

فتحی همچنین در زمینه تحقق شعار سال امسال خاطرنشان کرد: نامگذاری شعارهای سال پایه اقتصادی دارند و رهبر معظم انقلاب نیز هوشمندانه مهار تورم را در کنار رشد تولید مطرح کردند چرا که مهار تورم منجر به رکود می شود اما رشد تولید جدا از سرمایه گذاری نیست و در بخش کشاورزی برای ایجاد تولید باید سرمایه گذاری جدیدی اتفاق افتد.

وی ادامه داد: در رابطه با سرمایه گذاری در بخش کشاورزی سال گذشته سال بی نظیری در این باره بود چون که شرکت های بزرگ صنعتی نیز در زمینه گلخانه، دامداری، پرورش زنبور عسل و غیره سرمایه گذاری کلانی انجام دادند و از این حیث آذربایجان شرقی قطب گلخانه های مدرن کشور است.

رییس جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی برندسازی را پاشنه آشیل محصولات کشاورزی استان دانست و گفت: این استان با داشتن محصولات بی نظیری همچون پنیر لیقوان قابلیت برند شدن را دارد که حوزه بازرگانی سازمان با همکاری اتاق بازرگانی و وزارت صنت و معدن وارده شده است.

فتحی ادامه داد: البته محصولات گلخانه ای استان از جمله خیار، گوجه فرنگی و فلفل تولیدی در منطقه آزاد ارس هم اکنون به برند(تجاری سازی) تبدیل شده است به طوری بیشترین محصول تولیدی به کشور روسیه و ترکیه و برخی کشورهای همجوار صادر می شود.

وی با اشاره به تنوع محصولات کشاورزی استان گفت: زردآلوی مرند، نخودچی ممقان، پسته و زعفران بناب از جمله محصولات مرغوب ما هستند که در حال تبدیل به برند(نام تجاری) شدن هستند.

رییس جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه در زمینه تولید زعفران استان در حال تبدیل شدن به قطب در کشور است، افزود: با وجود سابقه طولانی استان های دیگر در زمینه تولید زعفران، عملکرد هکتاری ما و نیز کیفیت زعفران تولیدی استان در کشور نمونه است و از هر هکتار چهار تا ۶ کیلو زعفران برداشت می شود که نسبت به سایر استان ها ۲ کیلو بیشتر است.

فتحی همچنین ادامه داد: در زمینه تولید پسته نیز عملکرد هکتاری استان نسبت به کرمان بالاتر است به طوری که در کرمان در هر هکتار ۱.۱ تن و در آذربایجان شرقی ۱.۴ تن پسته برداشت می شود و از نظر کیفیت نیز سبزینگی مغز پسته تولیدی استان بیشتر از سایر محصولات است.