سید هادی شاطر موسوی: در نشست اهالی فرهنگ و هنر تبریز که به مناسبت هشتمین سالگرد تاسیس روزنامه سرخاب برگزار شد؛ استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: رسانه‌ها علاوه بر طرح مشکلات راه حل نیز ارائه کنند. استاندار آذربایجان‌شرقی در مراسم یاد شده با بیان اینکه مشکلات، بدون راه‌حل عملی قابل حل نیست، افزود: بنده همیشه از مطبوعات نقاد […]

سید هادی شاطر موسوی: در نشست اهالی فرهنگ و هنر تبریز که به مناسبت هشتمین سالگرد تاسیس روزنامه سرخاب برگزار شد؛ استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: رسانه‌ها علاوه بر طرح مشکلات راه حل نیز ارائه کنند.

خطاب به استاندار آذربایجان شرقی ؛ استعفا بهترین راهکار ما برای شماست!

استاندار آذربایجان‌شرقی در مراسم یاد شده با بیان اینکه مشکلات، بدون راه‌حل عملی قابل حل نیست، افزود: بنده همیشه از مطبوعات نقاد حمایت کرده‌ام اما در شرایط خاص امروز نقد صرف را مفید و کارساز نمی‌دانم.

وی افزود: آن ‌چیزی که امروز در کنار طرح مسایل و مشکلات جای آن خالی است راه حل است، انتظار دارم که مطبوعات استان علاوه بر دیدن مشکلات و انتقاد، حتماً راه حل هم ارایه کنند.

جبارزاده در عین حال تصریح کرد: البته تجاوز به حدود و خط قرمزها را تحمل نمی‌کنیم و همان طور که قبلاً نیز گفته‌ام دین اسلام و قرآن، انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی، وجود امام راحل و مقام معظم رهبری و ارزش‌های دفاع مقدس، حدود و خط قرمزهای ما هستند.

وی افزود: مطبوعات به غیر از این موارد در بقیه موضوعات آزاد هستند و هیچ دستگاهی حق ندارد غیر از این موارد برای خود خطوط قرمزی تعیین کند. جبار زاده در بخش دیگری از سخنان خود با اظهار به اینکه دانستن حق مردم است ، گفت : چنانچه رسانه ای تعلق سیاسی داشته باشد باید به مردم اعلام کند و این اعلام جایگاه آن رسانه را در بین مردم بالا خواهد برد.

وی در پایان از رسانه ها خواست در راستای تحقق تاسیس فرهنگستان زبان ترکی یا آذری وی را یاری نمایند.

در راستای سخنان استاندار آذربایجان شرقی و به بهانه انتشار دهمین سالگرد خوش خبر لازم شد چند نکته کوتاه درباره رسالت رسانه ها اشاره نماییم:

جناب آقای دکتر جبارزاده ؛ در جوامع آزاد و مردم سالار ، ملت از طریق انتخابات ، شایسته ترین فرد را از میان کاندیداهای حاضر به منظور حل و فصل مشکلات و پیشبرد اهداف کلان کشور انتخاب می کنند و انتظار دارند فردی که از سوی دولت به عنوان عالی ترین مقام در استان منصوب می شود دارای برنامه های متعدد در اکثر حوزه ها باشد همچنین اعتقاد دارند شخص استاندار باید سرآمد کارشناسان بوده و با بهره گیری از نظرات مفید کارشناسان واقعی و قاطعیت و مدیریت خاص، هر روز نسبت به روز گذشته شاهد پیشرفت و حرکت رو به جلو در استان باشند ؛ آن هم استانی به نام آذربایجان شرقی و شهری به نام تبریز که روزگاری مردانی بزرگ و کاربلد به خود دیده و با تمدنی که داشت در زمان خود و در سال هایی که حتی شهری به نام تهران نبود و اصفهان هم به لطف شاهان این منطقه گام در مسیر پیشرفت می گذاشت ، تبریز و آذربایجان حرف اول و آخر را در کشور می زد اما این روزها به لطف کارهایی که در گذشته شده ، از مشکلات زیادی رنج می برد.

بطور مثال در مورد وضعیت فعلی دریاچه اورمیه باید گفت : رسانه ها حداقل از ۱۰ سال پیش این وضعیت را پیش بینی می کردند و با تهیه مصاحبه و گزارش از افراد و نخبگان؛ خطرات فعلی را گوشزد می کردند اما سرانجام آنچه که پیش بینی می شد، محقق گردید و توجهی به راهکارهای رسانه ها نشد! البته راهکار ها را مسئولین بهتر می دانند و نتیجه بخش بزرگی از اقدامات اجرایی همچون سد سازی و تخلیه کوه های اطراف به داخل دریاچه و نیز پل سازی غیر استاندارد موجب شد تا این وضعیت به وجود آید!

لذا علیرغم دیدگاه مثبت حضرتعالی به رسانه ها، این نکته را فراموش نکنید که کار رسانه ها انتقاد و انعکاس رویدادهای جامعه بوده و مسئولین باید در برخورد با مسائل، راهکارهای لازمه را پیدا کنند و این یعنی : یا راهی خواهم یافت و یا راهی خواهم ساختِ فسلفه وجود مدیر! نکته بعد ؛ با نزدیک شدن به پایان سه ماه حضور شما درمجموعه استانداری انتظار می رود همانند دولت تدبیر و امید به ارائه گزارش ۱۰۰ روزه از مجموعه کارها و فعالیت هایی که انجام داده اید ، از طریق نشست مطبوعاتی با رسانه ها بپردازید و برنامه هایی که برای سه ماه بعدی در نظر دارید را به اطلاع ملت برسانید.

همچنین انتظاری که از شما به عنوان بلند پایه ترین مقام دولتی در استان می رود این است که برای حداقل سه مشکل عمده استان یعنی : دریاچه اورمیه ، تاسیس فرهنگستان ترکی آذربایجانی و مس ورزقان چاره اندیشی نمایید.

در مورد نجات دریاچه اورمیه شخص رئیس جمهوری توجه ویژه ای دارند و در مراسمی که در جمع استانداران کشور برگزار شد، دکتر روحانی به صراحت اعلام کردند هیچ یک از پدیده های زیست محیطی و خشکی ها به اندازه دریاچه اورمیه برایشان مهم نیست و این بهترین فرصت را برای استان فراهم می آورد تا هرچه سریعتر به جای سخنرانی ها، اقدامات عملی برای نجات این دریاچه شود.

در مورد تاسیس فرهنگستان زبان ترکی آذربایجانی که پیشتر حضرتعالی از آن به عنوان « زبان آذری » یاد می کردید نیز باید گفت : این مورد نیز از جمله دغدغه های مردم این منطقه هست و شما باید در راستای تحقق وعده انتخاباتی دولت ، تلاش نمایید .

اما در مورد مس و مناطقی که ارسباران تلقی می شود نیز باید گفت : وجود معادن بزرگ مس که طبق آمارها بیش از ۶۵ درصد مس کشور از آن ناحیه تامین می شود فرصت و تهدید بزرگی برای شما محسوب می شود.

فرصت از این بابت که در صورت تاثیر اقدامات حداکثری شما می توان شهرک مس و طلا را در آن ناحیه از استان عملی کرد و مس استخراجی معادن بصورت خام به سایر استان ها صادر نشود و در همان ناحیه فراوری شود و شاهد احداث کارخانه های مختلف برای بهرمندی و افزایش تولیدات از مس باشیم که از نتایج مهم این کار می توان به رفع مشکل اشتغال در آن ناحیه نام برد.

خاطرنشان می شویم که چندی پیش نیز فرماندار اهر اعلام کرده بود : « شهر معادن مس ۱۰ هزار بیکار تحصیل کرده دارد! » البته در این بین نباید وجود و تاثیر حضور نمایندگان مجلس و سایر مسئولین را نادیده گرفت ولی بخش بزرگی از سنگینی این وظایف برعهده شماست.

در پایان یادی کنیم از سفر مقام معظم رهبری به مناطق زلزله آذربایجان که ایشان در آن سفر سخنان مهمی عنوان کردند که بخشی از این سخنان به شرح زیر است : « اگر ساکنان این مناطق با یکدیگر همکاری و همدلی داشته باشند این حادثه می تواند به سکوی پرش و دگرگونی چهره این منطقه تبدیل شود.

رهبر انقلاب اسلامی خدمت رسانی به مردم مناطق زلزله زده را خوب ارزیابی کردند و افزودند: البته مسئولان برای بازسازی و مقاوم سازی مناطق زلزله زده وظایف سنگینی دارند و مردم این مناطق نیز باید به مسئولان برای انجام این وظایف سنگین کمک کنند. »

با تمام این تفاسیر از حضرتعالی و کلیه مسئولین استان انتظار می رود چنانچه در چهار سال آتی محصول اقدامات امروز شما نهایتاً منجر به توسعه و بهبود وضعیت فعلی این منطقه نشود ؛ استعفا بهترین راهکار ما برای شما و بخصوص مسئولین است سنگینی وظایف مد نظر مقام معظم رهبری را در خصوص فرصت پرش و دگرگونی سازی چهره مناطق زلزله زده را احساس نکرده و نتوانند کاری کنند. هر چند کارهایی انجام می شود و همه در تلاش برای خدمت هستند اما وجود بحران هایی همچون «جاده اهر – تبریز»گواهی بر این مدعاست .