استاندار آذربايجان شرقى گفت: شدت ضرر ناشى از هدر رفت سوخت در ناوگان حمل و نقل عمومى كشور به حدى است كه واگذارى خودرو رايگان به رانندگان را نيز توجيه مى كند.

عابدین خرم در نود و یکمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان که عصر امروز در محل اتاق بازرگانى تبریز تشکیل یافت با اشاره به ضرورت چاره اندیشى براى نوسازى ناوگان فرسوده حمل و نقل در کشور اظهار داشت: فرسودگى ، شدت هدر رفت سوخت و قیمت نهایى خودروهاى وارداتى از جمله چالش هاى اساسى پیش روى کشور در نوسازى ناوگان حمل و نقل عمومى کشور است.

وى افزود: قانونى که در روزهاى اخیر به تصویب رسیده و منتظر تایید نهایى در شوراى نگهبان قانون اساسى است ، خواهد توانست بخش بزرگى از مسائل کلان این حوزه را حل کند.

استاندار آذربایجان شرقى با اشاره به هزینه سنگین واردات خودروهاى سنگین ادامه داد: قیمت نهایى کامیون براى رانندگان در برخى موارد تا بیش از ٣ برابر افزایش دارد که نیازمند رایزنى هاى بیشتر براى تقلیل این رقم ها است.

یونس ژائله نیز در نود و یکمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان با اشاره به اهمیت ویژه سرمایه گذاری در استان گفت: در بسیاری از کشورها همچون ترکیه یک مرکز خدمات سرمایه گذاری وجود دارد که با تمام وجود در خدمت سرمایه گذاران بوده و برای کاهش موانع آنان تلاش می کنند.

رییس اتاق تبریز ادامه داد: سال‌ها قبل، مرکز خدمات سرمایه گذاری در اختیار اتاق تبریز بوده و پنجره واحدی در جهت رفع نیازهای این سرمایه گذاران مستقر شده بود. این مرکز توانسته بود وظیفه جذب سرمایه گذار و رفع موانع سر راه آنان را به خوبی انجام دهد که در آن دوره، جذب سرمایه خوبی نیز در استان شکل گرفت.

ژائله با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت های شورای گفتگو برای پیشبرد این هدف و تسهیل راه برای سرمایه گذاران گفت: با توجه به وجود تحریم و فشارهای اقتصادی باید سعی در بهبود شرایط اقتصادی کشور در داخل داشته باشیم.

وی افزود: استان های دیگر توانسته اند مرکز خدمات سرمایه گذاری را فعال کرده و در حال جذب سرمایه گذار هستند که باید شاهد پیشبرد این امر در استان آذربایجان شرقی نیز باشیم.

رییس اتاق تبریز با اشاره به دستور جلسه اول این نشست با عنوان « بررسی مشکلات اسقاط، واردات و ترخیص کشنده ها و کامیون های سنگین» گفت: استان ما از جمله فرسوده ترین ناوگان های حمل و نقلی کشور را دارد و عمر برخی کامیون ها در آن به بالای ۴۵ سال می رسد که باید در راستای رفع مشکلات موجود در این حوزه تلاش شود.

وی همچنین در خصوص دیگر دستور جلسه این نشست با عنوان « بررسی مراتب اعتراض واردکنندگان به رویه های اخذ ۱۰ درصد کرایه حمل از ناوگان خارجی » نیز گفت: اعتراض واردکنندگان بر این است که واردات ناوگان حمل و نقل، دارای سختی و موانع زیادی است و در این میان پرداخت ۱۰ درصد کرایه حمل نیز علاوه بر زیان به واردکننده، سبب وارد آمدن ضرر به مصرف کننده خواهد شد.

نود و یکمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان با ریاست استاندار آذربایجان شرقی و با دستورجلسات «بررسی مشکلات اسقاط، واردات و ترخیص کشنده‌ها و کامیون‌های سنگین»، «بررسی مراتب اعتراض صادرکنندگان به تحمیل تعهدات ارزی محصولات با منشاء مواد اولیه وارداتی (خارجی) صنایع مستقر در منطقه ازاد ارس به دلیل عدم هماهنگی بانک مرکزی و مناطق آزاد» و « بررسی مراتب اعتراض واردکنندگان به رویه های اخذ ۱۰ درصد کرایه حمل از ناوگان خارجی موضوع تبصره ۲ ماده واحده قانون مقررات تردد وسایل نقلیه خارجی» برگزار شد.
 
در این نشست، مسئولان و مدیران دولتی و فعالان بخش خصوصی آذربایجان شرقی به بیان نظرات خود پیرامون دستورجلسات نشست پرداختند.