به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی، محسن ارشد زاده در جمع خبرنگاران ، گفت: ۳۲۳ نفر از این کودکان به صورت شبانه روزی در خانه های کودکان نگهداری می شوند ولی اگر کودکان بی سرپرست اقوام نسبی و سببی داشته باشند که تمایل نگهداری کودکان را داشته باشند، سازمان بهزیستی این […]

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی، محسن ارشد زاده در جمع خبرنگاران ، گفت: ۳۲۳ نفر از این کودکان به صورت شبانه روزی در خانه های کودکان نگهداری می شوند ولی اگر کودکان بی سرپرست اقوام نسبی و سببی داشته باشند که تمایل نگهداری کودکان را داشته باشند، سازمان بهزیستی این کودکان را در آن خانواده ساماندهی و ماهانه ۱۷۵ هزار تومان یارانه به آنها پرداخت می کند و این خانواده ها نسبت به نگهداری کودکان متعهد می شوند.

وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد یکهزار و ۵۰ نفر از فرزندان بی سرپرست و بد سرپرست با پرداخت امداد ماهیانه (مستمری ) در نزد خانواده های جایگزین حمایت می شوند.

وی با اشاره به نظارت سازمان بهزیستی پس از واگذاری به خانواده ها و مراکز شبه خانواده، تاکید کرد: هدف اصلی ما ساماندهی کودکان در خانواده هاست و اگر خانواده ای پس از واگذاری نتواند به نحو شایسته از کودکان نگهداری کند سازمان بهزیستی از طریق دادگستری صلاحیت نگهداری را سلب و حضانت را خود به عهده می گیرد.

ارشد زاده خاطرنشان کرد: تاکنون ۳۰ نفر از فرزندان بی سرپرست در بین خانواده های واجد شرایط به فرزند خواندگی سپرده شده اند.

وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه اداره کل بهزیستی در زمینه اعتیاد ادامه داد: ۴۳۰ مورد خدمات پیشگیری اولیه از اعتیاد با موضوع آگاه سازی و حساس سازی از عوارض این معضل اجتماعی در ۹۸ مرکز پیشگیری از اعتیاد ارائه شده است.

وی با بیان اینکه ۳۲ مرکز سرپایی درمان و اقامتی(کمپ)کاهش آسیب، در استان زیر نظر اداره کل بهزیستی آذربایجان شرقی فعال است اضافه کرد: همچنین ۶۰ مرکز غیر دولتی درمانی و بازتوانی معتادین در استان فعال است که در مجموع ۱۱هزار و ۴۶۳ نفر از خدمات این مراکز بهره مند شدند.

مدیر کل بهزیستی آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: یکی از اقداماتی که جهت حمایت روانی- اجتماعی از مبتلایان به اچ.آی.وی و ایدز و جلب مشارکت آنان در فعالیت­های مربوط به این بیماری می­شود، تأسیس مراکزی با نام باشگاه مثبت است که در استان بیش از ۸۰۰ نفر از خدمات باشگاه مثبت بهره برده اند.

وی اضافه کرد: بیش از ۹ هزار و ۶۰۰ نفر از طرح آموزش پیش از ازدواج و بیش از ۷ هزار نفر از خدمات مشاوره ای خانوادگی بهزیستی طی سال گذشته استفاده کرده اند.

وی با اشاره به طرح پیشگیری از تنبلی چشم و طرح غربالگری و تشخیص زودهنگام مشکلات شنوایی کودکان و نوزادان گفت: ۹هزار و ۹۵۰ کودک در طرح پیشگیری از تنبلی چشم که توسط بهزیستی ارائه شد شرکت کرده اند./