رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی گفت: فعالان حوزه فضای مجازی در انتشار اخبار دقت کنند و تنها به‌عنوان نقل قول، اخبار را منتشر نکنند که اگر مطلبی بر خلاف واقعیت منتشر شود چاره‌ای جز برخورد نداریم.

موسی خلیل الهی در نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم آذربایجان شرقی اظهار کرد: در رابطه با کلیت جرایم خشن استان در وضعیت مطلوبی قرار داریم اما افزایش جرایم مرتبط با خشونت همچون توهین و ضرب و جرح عمدی در شان استان نبوده و تمام دستگاه‌های مرتبط باید در راستای فرهنگ سازی و پیشگیری مشارکت داشته باشند.

وی با اشاره به افزایش جرایم در حوزه فضای مجازی، خاطرنشان کرد: فضای مجازی باید مدیریت شود، متاسفانه متولی فضای مجازی همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و هرکدام از دستگاه‌های مرتبط با این مساله مسئولیت را متوجه یکدیگر می‌کنند.

خلیل الهی با اشاره به موضوع ایجاد سامانه ثبت قراردادهای الکترونیکی مشاوران املاک، گفت: متاسفانه بخش عمده جرایم در حوزه مسکن و زمین اتفاق می‌افتد و با توجه به اینکه نمی‌توانیم بر اساس فضای حقوقی بگوییم اسناد عادی را قبول نداریم، اسناد عادی در جامعه رواج داشته و در سازمان‌های متعددی مورد استناد قرار می‌گیرند.

رئیس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: به منظور پیشگیری از وقوع جرایم حوزه مسکن و زمین طرح ابتکاری سامانه ثبت قراردادهای الکترونیکی مشاوران املاک اجرا شده و بر اساس آن مقرر شد قراردادها و قولنامه‌های دست نویس عادی به منظور پیشگیری از کلاهبرداری و دیگر جرایم و تخلفات جمع آوری شود.