سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان گفت: روابط ایران و جمهوری آذربایجان تا حدی مستحکم است که محافل بیگانه نمی توانند خللی به روابط دو کشور وارد کنند.

سید “عباس موسوی” در گفت وگو با خبرنگاران تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان همواره از مناسبات بسیار خوب و نزدیک و صمیمانه به عنوان دو همسایه برخوردار هستند و هم ما و هم مقامات جمهوری آذربایجان می دانیم که این روابط دوستی، دشمنان و بدخواهانی دارد.

وی با اشاره به تلاش های اخیر برخی رسانه ها و شبکه های اجتماعی برای ایجاد سردی در مناسبات فیمابین اظهار داشت: آنها که از بیرون تغذیه می شوند نمی توانند خللی به روابط دوستانه دو کشور وارد کنند.

موسوی گفت: ما و دولت جمهوری آذربایجان می دانیم که این بازی را یک عده ای طراحی کردند که خیرخواه دو ملت ایران و جمهوری آذربایجان نیستند. 

وی با اشاره به برگزاری نشست اخیر سه جانبه مراکز مطالعاتی جمهوری آذربایجان، ایران و ترکیه در باکو نیز گفت: ما در این نشست همه این مسایل را بررسی کردیم و همه ما متوجه شدیم که پای اشخاص ثالثی در میان است. مردم ایران و جمهوری آذربایجان نزدیک و برادار، خویشاوند هم دیگر هستند و در دو طرف رود “ارس” فامیل های زیادی زندگی می کنند و حرف های ناشایستی که از زبان دیگران علیه دو ملت زده می شود به زودی خاتمه پیدا خواهد کرد.

 سفیر کشورمان در باکو همچنین با اشاره به دو دور دیدار و گفت وگوی اخیر خود با “حکمت حاجی اف” دستیار رییس جمهوری و مسوول بخش سیاست خارجی دفتر ریاست جمهوری آذربایجان در  مسایل مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دوجانبه افزود: در دیدار دوم، وی پیام های خوبی از ” الهام علی اف” رییس جمهوری آذربایجان برای دکتر سید “ابراهیم  رئیسی” رییس جمهوری اسلامی ایران آورد که پیام های بسیار دوستانه، محبت آمیز و بسیار استراتژیک می باشد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود درباره ورود کامیون های ایرانی حامل  سوخت به قره باغ نیز گفت: این مساله بررسی و مشخص شد که برخی از شرکت های حمل و نقل به صورت خودسرانه در این زمینه اقدام کردند و بنا بر این به آنها هشدار داده شد که بایستی به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان احترام گذارده شود.

سفیر کشورمان در باکو همچنین با اشاره به مخالفت جمهوری اسلامی ایران با هرگونه موارد اشغالگری گفت: ما به اصول و ارزش هایی پایبند هستیم که بر اساس آن هرگونه اشغالگری و تجزیه طلبی از دید ما محکوم است.

موسوی با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان خاطرنشان کرد: حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، سال گذشته به صراحت اعلام کردند که تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان بایستی حفظ و محترم شمرده شود و تمامی سرزمین های اشغالی توسط ارمنستان بایستی به جمهوری آذربایجان بازگردد.

 وی همچنین یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود که از ابتکارات رییس جمهوری آذربایجان برای همکاری های منطقه ای شش جانبه استقبال کرد و آن را به نفع همه کشورهای منطقه و جهان دانست.

موسوی در خاتمه با اشاره به روی کار آمدن دولت جدید در ایران افزود: با توجه به آغاز فعالیت دولت جدید ایران و سیاست جدیدی که دولت آقای رییسی در پیش گرفته و آن گسترش همکاری با همسایگان است، حد اعلای روابط ایران و جمهوری آذربایجان را شاهد باشیم.