قرارداد کارخانجات تولید مس کاتد مجتمع مس سونگون ورزقان به ارزش هشت هزار میلیارد تومان امروز سه شنبه با حضور جمعی از مقام‌های کشوری میان شرکت ملی صنایع مس ایران و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در محل مجتمع امضا شد.

 این طرح ظرفیت اشتغالزایی مستقیم ۵۰۰ نفر و غیرمستقیم سه هزار نفر را دارد و با بهره برداری از آن سالانه ۱۰۰ هزار تن مس کاتد در مجتمع مس سونگون تولید می شود.
این طرح همچنین شامل زیرمجموعه های کارخانه ذوب مس به ظرفیت سالانه ۱۲۰ هزار تن مس آندی، کارخانه پالایش به ظرفیت ۱۰۰ هزار تن، اسید سلوفریک به ظرفیت ۴۰۰ هزار تن و فلوتاسیون به ظرفیت ۹۰۰ تن در روز می باشد.

استاندار آذربایجان شرقی روز سه شنبه در آیین امضای قرارداد ساخت کارخانه مس کاتد مجتمع مس سونگون گفت: امضای این قرارداد به اندازه افتتاح نخستین واحد تولید کنسانتره در مجتمع برای مردم آذربایجان اهمیت دارد.  
محمدرضا پورمحمدی با اشاره به نقش برنامه های توسعه ای مس سونگون در رونق اقتصادی آذربایجان شرقی افزود: در طول سال های تحریم های ظالمانه نه تنها چرخه اقتصاد از حرکت نایستاده، بلکه رونق اقتصادی هم داشتیم، به گونه ای که نرخ بیکاری استان از ۹.۳به ۷.۴ درصد کاهش یافته است.  
وی اضافه کرد: اگر روزگاری شهرستان های منطقه ارسباران مهاجرفرست بودند، اکنون این روند معکوس شده است.  
وی ادامه داد: سه طرح اولویت دار ما در مدیریت ارشد استان شامل احداث کارخانجات ذوب و پالایش مس سونگون، نفلین سینیت سراب و ایجاد قطب سوم تولید خودرو در آذربایجان شرقی بود که اکنون هر سه مورد در حال تحقق هستند.    

پورمحمدی به مدارس کانکسی در ورزقان اشاره کرد و افزود: وجود این گونه مدارس در منطقه با این درآمد مس سونگون قابل قبول نیست.
وی با اشاره به اختصاص و هزینه کرد یک درصد آلایندگی و ۲۰ درصد معافیت مالیاتی مجتمع مس سونگون در منطقه تشریح کرد:  قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا  هر طرحی را که در استان ما شروع کرده، به خوبی به پایان برده است.  
وی تاکید کرد: قرارداد انتقال آب ارس به تبریز با قرارگاه خاتم الانبیا نیز در مرحله نهایی لست و اجرایی شدن آن یک توجه جدی می طلبد تا مژدگانی ارزشمندی برای مردم تبریز باشد.