تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان آذربایجان شرقی تا به امروز موجب کاهش تولید نشده است.

به گزارش توران، رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی صبح امروز با اعلام این مطلب در نشست خبری با رسانه ها اظهار داشت: تغییر کاربری اراضی کشاورزی اگر تداوم یافته و موجب تسری به باغات اقتصادی استان شود شاهد کاهش تولید محصولات کشاورزی خواهیم بود.

اکبر فتحی، در تشریح اقدامات این سازمان طی سال گذشته، گفت: بخش کشاورزی نیز مانند سایر بخش‌های اقتصادی کشور در دوران شیوع کرونا با مسائلی مواجه شده و در سال ۹۹، مصرف محصولات کشاورزی به خصوص مرغ و گیاهان زینتی کاهش یافت که این امر در برنامه ریزی‌ها پیش بینی نشده بود.

وی افزود: با توجه به کاهش مصرف مرغ، تولیدکنندگان این حوزه دچار ضرر شده و جوجه ریزی را کاهش دادند اما در راستای این امر نیز مشکلاتی در بازار مرغ ایجاد شد که سازمان جهادکشاورزی وارد عمل شده و شرکت پشتیبانی غله مکلف به خرید تولیدات مازاد و دولت نیز اقدام به اعمال راهکارهای حمایتی برای تولیدهای متضرر از کرونا کرد.

وی ادامه داد: دولت، تسهیلات با بهره کم را به تولیدکنندگان بخش کشاورزی اختصاص داد اما با توجه به پایین بودن مبالغ این تسهیلات، کشاورزان رغبت چندانی برای دریافت آن نداشتند.

فتحی با اشاره به چالش تامین نهاده‌های دامی در سال زراعی جاری، گفت: بسته شدن گمرک و تحریم‌های اقتصادی ایران باعث شد تا در تامین نهاده‌های دامی دچار مشکل شویم. آذربایجان شرقی در این راستا به صورت مستقیم وارد عمل شده و اقدام به واردات نهاده‌ها با همکاری صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی کرد و چالش نهاده دامی را نسبت به سایر استان‌ها کاهش داد.

وی افزود: تخم مرغ نیز روندی تقریبا مشابه مرغ طی کرده ولی اکنون با اعمال سیاست‌ها و بهره مندی از ظرفیت تشکل‌ مربوطه، قیمت این محصول تعدیل یافته و به نفع مصرف کننده و تولیدکننده است.

وی در خصوص اقدامات جهادکشاورزی استان در راستای عدم مواجهه با مشکلات اخیر بازار مرغ، گفت: مجوز مرغداری که در دوره نوسانات بازار مرغ، کلا ممنوع شده بود، با پیگیری سازمان، مجوز ساماندهی واحدهای مرغداری غیرمجاز و احداث مرغداری‌های جدید گرفته شده و تاکنون نیز تقاضاهای خوبی برای احداث مرغداری‌های جدید ارائه شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: در مقطع زمانی نوسانات بازار، ساخت و سازهای غیرمجاز و تغییر کاربری اراضی کشاورزی نیز افزایش یافته و گشت‌های امور اراضی متاثر از وضعیت کرونا همانند سال‌های گذشته و امروز، عمل نکردند. این چالش باعث افزایش مشکلات بخش کشاورزی شده و اکنون در حال برخورد با این ساخت و سازها بر اساس قانون هستیم.

افزایش ۲ برابر کشتار دام‌های سبک و سنگین استان

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به افزایش کشتار دام‌ها به خصوص دام‌های مولد و ماده، اظهار کرد: در پنج ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل، کشتار دام‌های سبک و سنگین استان دو برابر شده است.

وی با اشاره به مشکل افزایش قیمت هویج در کشور، اظهار کرد: تاثیر روانی که یک مطلب با عنوان موثر بودن مصرف هویج بر درمان کرونا بر عموم گذاشت، منجر شد تا با افزایش مصرف و قیمت محصول مواجه شویم اما تولید هویج استان همچنان به روال گذشته ادامه دارد و ۴۰ هزار تن محصول تولید می‌شود.

فتحی افزود: با توجه به این‌که در پیک برداشت هویج استان‌های جنوبی قرار داریم و محصول ما نیز در مهرماه برداشت می‌شود، با افزایش عرضه هویج به بازار پیش بینی می‌کنیم که مشکل قیمت آن حل شده و به زیر ۱۰ هزار تومان برسد. در خصوص برنج ایرانی نیز با یک حباب قیمتی مواجه هستیم که این افزایش قیمت به دلیل فصل برداشت هست و در صورت اتمام برداشت تمامی محصول، قیمت برنج کاهش خواهد یافت و به قیمت واقعی خود می‌رسد.  

وی با اشاره به خرید تضمینی گندم استان نیز اظهار کرد: امسال ۴۵۰ الی ۵۰۰ هزار تن تولید گندم داشتیم که نزدیک به ۱۰۰ هزار تن آن توسط شرکت پشتیبانی غله خریده شده و بالای ۹۸ درصد مطالبان پرداخت شده است.

وی در خصوص هدف ایجاد زنجیره تولید گوشت قرمز و سفید در استان، گفت: اکنون با همکاری اتحادیه مربوطه، وارد حوزه ایجاد زنجیره تولید گوشت مرغ شدیم. بخش خصوصی هم وارد عمل شده و تا کنون سه زنجیره تولید را در استان راه اندازی کردیم اما انتظار داریم تا این اقدام برای تمامی تولیدات کشاورزی انجام بگیرد و نقش واسطه‌ها برای افزایش قیمت کمتر شود.

۲۱ درصد از صادرات غیرنفتی استان مربوط به بخش کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به تنظیم بازار محصولات استان و منظم تر شدن آن، افزود: تشکل‌های مربوطه وارد بحث صادرات برخی محصولات شده و از ظرفیت صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی برای این حوزه استفاده می‌کنیم و حتی مشکل مازاد تولید برخی محصولات در دوره‌های گذشته به این طریق حل شده است. در شرایط عادی، ۱۲ درصد از صادرات محصولات غیرنفتی استان به بخش کشاورزی اختصاص دارد اما در سال گذشته، این رقم به ۲۱ درصد افزایش یافت.   

وی با اشاره به اجرای طرح «جهش تولید» در دیمزارهای استان با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، اظهار کرد: استان بیشتر به تولیدات دیمزارهای خود به خصوص بخش زراعی متکی است و بالغ بر ۴۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به صورت دیم مطلق هستند که بایستی با توجه به وضعیت خشکسالی و بحران آب، برنامه ریزی در این راستا انجام بگیرد تا از طریق این طرح جهش تولید، حداقل‌های موردنظر از اراضی استان برداشت شود.

وی افزود: آذربایجان شرقی جزو شش استان کشور در اجرای این طرح است و به لحاظ اجرای برنامه‌های تفاهمی این طرح، رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

فتحی ادامه داد: در سال زراعی جاری با مشکل خشکسالی مواجه بودیم و چون اراضی کشاورزی استان، غالبا به صورت دیمی بوده و با آب باران محصول تولید می‌کنند، تاثیر خشکسالی بر بخش کشاورزی آذربایجان شرقی و به خصوص تمامی مزارع بالا بوده اما با توجه به رعایت اصول علمی و تفاهم نامه با ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، مزارعی که از شیوه‌های اصولی پیروی کردند، خسارت کمتری را متحمل شدند.

وی گفت: در راستای خشکسالی، تولید مزارع دیم کاهش یافته و در بخش دام نیز با مشکل تامین نهاده و علوفه مواجه بودیم که برای جبران این خسارات، دولت حمایت‌هایی را خواهد داشت و با ارائه تسهیلات، افزایش نقدینگی در این حوزه و اقداماتی چون لوله گذاری و مرمت قنوانت‌ها برای جلوگیری از تکرار مشکلات در سال‌های آتی برنامه داریم.

وی با اشاره به رتبه نخست استان در حوزه رفع تداخل پلاکات ثبتی، گفت: طرح پلاک گذاری یا شناسنامه دار کردن دام‌ها نیز برای ارائه آمار دقیق جمعیت دامی استان در حال اجرا بوده و مبنای برنامه ریزی‌های این بخش و به خصوص تعیین میزان نهاده لازم است.

کشت پایلوت کینوا در تمامی شهرستان‌ها

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی اظهار کرد: در راستای اصلاح الگوی کشت، محصولات با نیاز آبی کمتر را جایگزین محصولات پرآب بر کرده و «کینوا» به عنوان محصول جدید کم آب بر و تامین کننده هیدروکربن و در ادامه حتی با قابلیت گیاه دارویی، جایگاه خود در استان را باز کرده و اکنون در تمامی شهرستان‌ها به صورت پایلوت کشت می‌شود.

افزایش ۵۰ درصدی تولید گیاهان دارویی

وی با بیان این‌که طی یک سال گذشته، تولید گیاهان دارویی استان ۵۰ درصد افزایش یافته است، اظهار کرد: در بحث توسعه گلخانه‌های استان رتبه نخست کشوری را داریم و تنها در سالجاری، ۳۰۰ هکتار گلخانه افتتاح شده و نزدیک به ۴۰۰ هکتار دیگر نیز منتظر تامین منابع هستند.

وی با بیان این‌که سالانه حدود ۱۷۰۰ الی ۱۸۰۰ هکتار اراضی استان مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار می‌شوند، گفت: امسال سیستم‌های نوین آبیاری بارانی، قطره‌ای و کم فشار در حدود ۳۰۰۰ هکتار از اراضی استان تجهیز شده‌اند.

فتحی با اشاره به اولویت دار بودن طرح به سازی و مرمت قنوان استان، گفت: ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار سالانه استان در راستای افزایش مکانیزاسیون است که امسال توانستیم ۱۳۰ درصد از آن را استفاده کنیم.

افزایش ۲ برابری توزیع بذر اصلاحی در استان

وی با اشاره به استقبال خوب کشاورزان از بذور اصلاح شده، افزود: امسال توزیع بذور اصلاح شده در استان نسبت به سال‌های گذشته دو برابر افزایش داشته است.

وی با اشاره به موضوع کشت فراسرزمینی، اظهار کرد: با توجه به محدودیت منابع، باید به فکر تامین برخی مایحتاج‌ها به مناطق دارای امکان کشت که عمدتا خارج از مرزها هستند، برویم که در این راستا، کشورهای دارای تفاهمات فرهنگی چون آذربایجان و بهره مندی از مناطق آن برای چرای دام‌های مازاد و کشت در حاشیه رود ارس مدنظر بوده و حتی اکیپی برای استفاده از این ظرفیت و سایر ظرفیت‌های اقتصادی به این کشور عازم شده است. اتحادیه‌های مختلف نیز برای سرمایه گذاری در این خصوص اعلام آمادگی کردند اما فعلا تنها مشکل ما پاکسازی مناطق جنگلی است.