مدیر جهاد کشاورزی ارومیه گفت: این شهرستان با سه هزار هکتار سطح زیر کشت از مجموع چهار هزار و ۳۹۰ هکتار مزارع گوجه فرنگی آذربایجان غربی پیشتاز در تولید این محصول است.

علی پیرمرادی افزود: پیش بینی می‌شود در سال جاری ۱۴۳ هزار تن گوجه فرنگی از سطح اراضی این شهرستان برداشت شود.

وی بیان کرد: برداشت گوجه فرنگی تا اواسط مهرماه در چندین مرحله ادامه دارد و عملکرد برداشت گوجه فرنگی امسال بین ۴۵ تا ۵۰ تن در هر هکتار است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارومیه گفت: روستای چنقرالوی پل با یکهزار و ۳۵۰ هکتار بیشترین سطح زیر کشت گوجه فرنگی را در سطح شهرستان به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: ارقام مختلف مانند سان‌ست،سما، پارس،۸۳۲۰ متین ،فورمونت، لونا، سوپر لونا، اناری و شیمیایی در مزارع استان کشت شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارومیه به توزیع نوار تیپ در مناطق گوجه کاری شهرستان اشاره کرد و گفت: جهت ترویج استفاده از این سیستم نوین آبیاری و کاهش مصرف آب ۳۵۰ رول هزار متری نوار تیپ در اختیار کشاورزان قرار داده شده است که یکهزار و ۵۹۰ هکتار از مزارع گوجه کاری شهرستان ارومیه که شامل ۵۰ درصد اراضی است را پوشش می دهد.

وی بیان کرد: انعقاد قرارداد خرید خدمات کارشناسی کلینیک‌های گیاهپزشکی جهت بازدید و نظارت در سطح ۲۴۵ هکتار، انعقاد قراداد خرید عوامل مفید و کنترل بیولوژیک در سطح یکهزار و ۱۵۰ هکتار، اجرای طرح استقرار کشاورزی پایدار جهت اجرای تکنیک‌های کاهش آب، کود و سم، نصب تله‌های فرمونی، صدور اطلاعیه‌های فنی از جمله اقدامات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ارومیه جهت کنترل آفت و بیماری‌های این محصول است.

گوجه فرنگی یکی از محصولات مهم تولیدی در آذربایجان‌غربی است که علاوه بر مصرف داخلی به صورت تازه خوری پس از فرآوری در کارخانجات آذربایجان‌غربی به صورت رب و سس به خارج از استان و حتی کشورهای همسایه از جمله عراق، ترکیه ، آذربایجان و پاکستان نیز صادر می‌شود و نقش مهمی در اقتصاد منطقه دارد.