نخستین قطار کانتینربَر دالان بین المللی حمل و نقل شمال –جنوب از فنلاند به جمهوری آذربایجان رسید.

این قطار آزمایشی در قالب دالان بین المللی  حمل و نقل شمال –جنوب از شهر هلسینکی فنلاند و از طریق خاک روسیه ، جمهوری آذربایجان ، ایران به مقصد  بندر ”  ناوا شوا  ” در هند حرکت  می کند .

اپراتورهای اولین قطار کانتینری از طریق دالان  بین المللی حمل و نقل شمال –جنوب ” “RJD Logistika” روسیه ، ADY Container ” جمهوری آذربایجان و “Tarkib Trans Co” ایران هستند.

  این قطار کانتنیری آزمایشی از طریق گذرگاه  مرزی آستارا ( جمهوری آذربایجان ) –  آستارا ( ایران )  وارد خاک جمهوری اسلامی ایران می شود و سپس به مقصد بندر ” ناوا شوا ” هند  حرکت می کند .

  این قطار متشکل از ۳۲ کانتینر ۴۰  فوتی حامل محصولات  کاغذی و در نتیجه همکاری تنگاتنگ  شرکت های راه آهن کشورهای فعال در طرح حمل ونقل شمال –جنوب راه اندازی شده است .

  کانتینرهای حامل محصولات کاغذی از فنلاند به مقصد هند  و از طریق خاک روسیه ، جمهوری آذربایجان و ایران با حمل و نقل ترکیبی ریلی ، جاده ای و دریایی به بندر ” ناوا شوا ” رسانده می شود .

  دالان حمل و  نقل بین المللی ترانزیتی شمال –  جنوب کوتاه ترین مسیر برای انتقال کالا از هند و دیگر کشورهای جنوب شرقی اسیا به  اروپای شمالی و بالعکس به شمار می رود .

  اپوراتورهای راه اندازی این مسیر امیدوار هستند حرکت قطارهای  کانتینربر  از کشورهای اروپای شمالی به هند  و بالعکس  به صورت  مستمر ادامه داشته باشد.