سال آبی جاری یکی از کم بارش ترین سال ها در ایران و به تبع آن آذربایجان غربی بوده و با وجود اینکه میزان کاهش آمارهای آبی در این سال در آذربایجان غربی کمتراز کشور به نظر می رسد ولی کاهش منابع آبی، معضلی جدی طی ماه های آتی در این استان است.

آذربایجان غربی همواره یکی از استان های با بارش مناسب در کشور به شمار می رفت و حتی در برخی از سال های گذشته به عنوان دومین استان پرآب غیر ساحلی در کشور مطرح بود ولی این روند، طی سال های اخیر با افت و خیز زیادی همراه بوده که سال آبی جاری، سال افت شدید در این حوزه به شمار می رود.

در حالی که طی ۲ سال گذشته ( سال آبی ۱۳۹۷-۱۳۹۸) آذربایجان غربی نظیر بسیاری از مناطق کشور، سال بسیار پربارشی را داشت و میزان بارش متوسط در آن به بیش از ۵۲۰ میلی متر رسید، طی ۲ سال گذشته نمودار نزولی بارش ها با شیب تند نصیب این استان شده است.

طی سال گذشته نیز هرچند بارش های خوبی را در آذربایجان غربی داشتیم ولی میزان آن به حدود ۴۰۰ میلی متر رسید که خیلی کمتر از ۲ سال پیش بود؛ در حالی که امسال نیز طبق برخی پیش بینی ها میزان بارش، نزدیک به آمارهای سال گذشته بود، در هشت ماه نخست سال آبی ( از اول مهر تا آخر اردیبهشت ) میزان بارش به حدی شده که به ۳۰۰ میلی متر نیز نمی رسد.

این آمار نشان می دهد که در سال آبی جاری شاهد کاهش قابل توجه و بیش از ۲۰۰ میلی متری بارش نسبت به ۲ سال گذشته بوده ایم.

نگاه به آمارهای متوسط بلندمدت نیز همین مشکل کم آبی را به خوبی نشان می دهد و همه آمارهای بارشی در آذربایجان غربی نسبت به این متوسط نیز با رنگ قرمز بوده و کاهش دارد.

آب معادل برف در آذربایجان غربی ۶۰ درصد کاهش دارد

سرپرست شرکت آب منطقه ای آذربایجان‌غربی گفت: طبق بررسی های صورت گرفته، میزان آب معادل برف در استان طی سال آبی جاری نسبت به سال گذشته، با کاهش ۶۰ درصدی مواجه است.

مسعود طالبیان افزود: این آمار نشان می دهد که افت شدیدی در ذخایر آبی آذربایجان غربی ایجاد شده و کم آبی در سال جاری، بسیار قابل توجه است.

وی اضافه کرد: بارش برف یکی از مهمترین نقاط قوت آذربایجان غربی در حوزه ذخایر آبی بود که بخشی از مصرف فصل گرم سال را پوشش می داد که کاهش بارش در این حوزه و همچنین آب معادل برف در استان، لزوم مدیریت بیشتر مصرف را  نشان می دهد.

سرپرست شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی ادامه داد: همچنین حجم نظیر سال گذشته سدها معادل یک میلیارد و ۵۱۵ میلیون مترمکعب بوده که آمار مقایسه‌ای نسبت به مدت مشابه سال آبی قبل کاهش ۱۳ درصدی دارد.

طالبیان گفت: در آخرین برآورد صورت گرفته، حجم آب پشت ۱۴ سد آذربایجان غربی حدود یک میلیارد و۳۱۷ میلیون مترمکعب است.

وی با اشاره به اینکه میزان حجم آب ورودی رودخانه‌ها به دشت‌های استان در هفت ماهه سال آبی جاری یک میلیارد و ۷۱۶ میلیون متر مکعب بوده، افزود: در سال آبی گذشته، در این بخش شاهد ۲ میلیارد و ۵۲۷ میلیون مترمکعب آب ورودی به رودخانه ها بودیم که امسال ۳۲ درصد کمتر شده است.

بارندگی‌ها در آذربایجان غربی ۳۳ درصد کاهش یافت

رییس گروه تحقیقات هواشناسی آذربایجان غربی گفت: میانگین بارش استان در سال زراعی جاری تا روز ۹ خرداد ماه، ۲۳۴.۹ میلی‌متر است که نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۳۴۹ میلی‌متر بوده ۳۳ درصد کاهش دارد.

آزاد توحیدی افزود: بارشهای استان نسبت به دوره آماری بلند مدت که میزان بارش ها ۳۱۱.۷ میلیمتر بود، نیز ۲۵ درصد کاهش داشته است.

وی اضافه کرد: در سال آبی جاری بیشترین بارش استان از شهرستان سردشت با ۴۷۶.۲ میلیمتر و کمترین بارش از شهرستان چالدران با ۱۴۷.۷ میلیمتر گزارش شده است.

توحیدی بیان کرد: بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال آبی جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۳۱ درصد کاهش و نسبت به دوره آماری بلند مدت ۳۳ درصد کاهش را نشان می دهد.

رییس گروه تحقیقات هواشناسی آذربایجان غربی گفت: از لحاظ دمایی در سال آبی جاری تا ۹ خرداد ماه ۱۴۰۰ میانگین دمای استان نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۰.۹ درجه افزایش و نسبت به دوره آماری بلند مدت ۰.۱ درجه افزایش را نشان می دهد.

توحیدی گفت: در این مدت در همه شهرستان های استان نسبت به سال گذشته کاهش بارندگی گزارش شده است که بیشترین کاهش ها از شهرستان های چالدران با ۴۸ درصد و مهاباد با ۴۴ درصد است.

ذخیره ۸۷۸ میلیون مترمکعبی آب برای شرب و کشاورزی در آذربایجان غربی ضروری است

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی نیز در این باره گفت: برای حوزه آب شرب و کشاورزی در استان، ذخیره ۸۷۸ میلیون مترمکعب آب ضروری است که باید این امر به صورت کامل محقق شود.

یاسر رهبر دین افزود: با توجه به این امر، در صورت رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه، با مشکل در این بخش مواجه خواهیم شد.

وی در خصوص ورودی مخازن هفت سد حوضه آبریز دریاچه ارومیه نیز اظهار کرد: این رقم طی سال جاری۸۸۰ میلیون مترمکعب بوده در حالی که در مدت مشابه سال گذشته یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب ورودی به سدها ثبت شده بود.

وی در خصوص میزان آب موجود در پشت سدهای آذربایجان غربی نیز اظهار کرد: در حال حاضر این میزان ۱۵ درصد کمتر از زمان مشابه سال گذشته است.

با توجه به این آمار و اطلاعات، کاهش قابل توجه منابع آبی در آذربایجان غربی نسبت به سال های گذشته قطعی بوده و مدیریت این بخش به همراهی مردم، استفاده نکردن بی رویه از آب در مصارف شرب و کشاورزی نیاز دارد.

البته باید با مشاهده این وضع، مسوولان حوزه های مرتبط به ویژه در بخش کشاورزی نیز وارد عمل شده و با پیش بینی سال های مشابه در آینده، کاشت محصولات کم آب بر را در دستور کار قرار دهند تا میزان مصرف در این بخش که بزرگترین مصرف کننده آب در آذربایجان غربی نیز به شمار می رود، کاهش یافته و مدیریت مصرف آب، سهل تر شود.

  • منبع خبر : ایرنا